Kde byl ten volební projev? Premiér nás prosí, abychom šetřili energie a vlastní peníze

Premiér Petr Fiala (ODS) (ODS / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ODS / se souhlasem

Hlavním bodem projevu premiéra Petra Fialy byla prosba, abychom šetřili plynem a elektřinou. Jednak tím ušetříme vlastní peníze a jednak při zastropování cen energií i peníze státu, který musí rozdíl mezi stropem a tržní cenou distributorům uhradit. Jinými slovy, je skutečně lepší si občas vzít svetr než topit zbytečně.

Opozice před Fialovým projevem doslova zuřila, že předseda vlády zneužívá své postavení k předvolebnímu projevu. Místopředseda ANO Karel Havlíček bezprostředně po odvysílání projevu sdělil v obsáhlém rozhovoru pro Českou televizi, že šlo o „předvolební spot“. Přitom je zřejmé, že volby se nedají vyhrát prosbou o šetření v těžkých časech.

Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Jediný náznak populismu se ve Fialově projevu objevil v pasáži, kde vyzýval lidi, aby se nestyděli si říci o pomoc. V kontextu těžké situace můžeme mít pro Fialu sice pochopení, ale slušelo by se dodat i druhou stránku věci: lidé, kteří mohou pracovat a mohou si pomoci sami, by se měli stydět si říkat státu o pomoc. Vzhledem k masivnímu tlaku na vládu a ke snaze vybičovat protivládní nenávist ale bylo nutné prezentovat vládní program „Deštníku proti drahotě“.

Naprosto směšnou ale byla výtka univerzálního experta Karla Havlíčka, že vláda chodí se vším pozdě a že Fialův projev měl zaznít před dvěma týdny, kdy kulminovaly ceny energií a vznikla panika. Premiér se mohl obrátit na veřejnost se svým sdělením až tehdy, kdy vláda přijala kroky směrem k řešení celé situace. Zároveň je jasné, že k takové akci, která je riskantní pro veřejné rozpočty, přikročila až ve chvíli, kdy ceny zcela dramaticky vzrostly, což se stalo na začátku září.

Opozice se velmi snaží, aby se zapomnělo na příčinu naší krize. A vůbec krize celé Evropy. Rusko v čele s Vladimirem Putinem vede proti nám válku. Je zcela namístě, že to premiér připomněl. Je holým faktem, že Rusko používá své energie jako zbraň a nástroj vydírání. Podle některých analytiků je dokonce velmi pravděpodobné, že i poslední dramatické nárůsty cen na burzách ovlivňují svým chováním ruské firmy. Ruské agresi bychom měli čelit s větší hrdostí, odvahou a klidem. Cíl je přitom jednoduchý: ukázat zločineckému režimu v Kremlu, že nás nerozloží a že ho nepotřebujeme. Každý k tomu můžeme přispět svým dílem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články