Kde byla Merkelová, když ji národ potřeboval? ptají se německá média

Eric Drooker

Páteční útok v Mnichově šokoval celé Německo. Ve chvílích, kdy občané potřebovali uklidnit, měla vystoupit Angela Merkelová a Němce přesvědčit o tom, že se i nadále mohou cítit bezpečně a policie celou situaci zvládne bez dalších obětí na životech. Kancléřka však mlčela, nikdo ani nevěděl, kde se nejmocnější žena světa nachází. S rychlejší reakcí tak přišel například americký prezident Obama nebo předseda Rady EU Tusk.

Pro nekomentování situace si Merkelová vybrala ten nejhorší moment, co mohla. „Národ, v němž se vraždilo, nepotřebuje slyšet ostatní státníky, kteří znovu důrazně odsoudili čin. Ale potřebuje slyšet vlastní vládu, vidět její emoce. Merkelová přeci nemusela říkat, zda jde o běsnění nebo o teroristický útok,“ napsal server Focus.de. “V 17:52 padly v obchodním centru v Mnichově první výstřely, o kterých záhy informovala německá a světová média. Celá země tak s napětím sleduje dění v hlavním městě Bavorska. Lidé si dělají starosti o své přátele a blízké, jestli jsou v pořádku. Policisté zahajují rozsáhlou akci. Během týdne jde již o druhý útok – v pondělí zaútočil sekerou ve vlaku sedmnáctiletý mladík afghánského původu.” Právě v takto vypjaté dny je tak slov kancléřky potřeba víc, než jindy.

Nezájem kancléřky dokládá Focus jejím účtem na sociální síti. “Její twitterový účet mlčí, stejně jako její mluvčí Steffen Seibert. Přitom například při státním převratu, který se uskutečnil minulý týden v Turecku, Merkelová reagovala, i když byla v té době v Mongolsku,” vyčítá přístup Merkelové k mnichovské tragédii server. Svou nečinností tak prý nedokázala poskytnout národu potřebnou útěchu. „Mutti Merkelová“ podle Focusu nemusela mluvit o terorismu nebo spekulovat o motivech pachatele, stačilo prý, aby vyjádřila zájem a podporu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články