Kde je Efko? Babišovu pravou ruku Faltýnka řeší policie. Před volbami se stal neviditelným

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek  (ČTK)

Místopředseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Jaroslava Faltýnka, v podsvětí důvěrně přezdívaného Efko, řeší policie hned ve čtyřech případech, jež se vážou k jeho deníku, který unikl na veřejnost před několika měsíci. Pravá ruka Andreje Babiše v deníku popisuje, jak manipuluje zakázky, komu přihrává dotace, a nezapomíná ani na provize.

Nic z toho majiteli hnutí ANO nevadí. Faltýnek je stále na druhé pozici kandidátky do sněmovních voleb v Olomouckém kraji. Zcela úmyslně druhý. Kvůli tomu, aby se jako lídr nemusel ukazovat v debatách, kde by ho ostatní diskutující rozmetali kvůli jeho kauzám. Když ho lidé nevykřížkují, je tak téměř jasné, že opět obnoví mandát a s ním i poslaneckou imunitu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

I když jde o pro Babiše stěžejního člověka, nikde není. Efko jednoduše zmizel. Není na plakátech, není v debatách, nekomentuje, je neviditelný. Zřejmě mu to důrazně nakázal Babiš a jeho píáristé.

A v čem je Efko pro Babiše tak důležitý? Zařizuje mu sněmovnu. Koučuje poslance ANO, říká jim kdy a jak mají hlasovat, dohaduje se spřízněnými stranami, co prohlasují, co neprohlasují. Ve strukturách Agrofertu je Faltýnek jakýsi výkonný ředitel poslaneckého klubu hnutí ANO, všichni jeho podřízení, tedy poslanci, musí poslouchat Faltýnka. Faltýnek musí poslouchat hlavu chobotnice, Babiše.

Záhadou je, proč se Babiš Efka ještě nezbavil. Jeho problémy s policií jsou pro hnutí zátěží. Babišovi, který má sám jisté potíže se zákonem, problémy  Faltýnka rozhodně nepomáhají. Navíc optikou premiéra musí být nepochopitelně hloupé přidělovat pod rukou dotaci někomu cizímu mimo Agrofert. Odpověď na otázku, proč je Faltýnek ještě na kandidátce, je zřejmě jednoduchá. Patrně na Babiše něco ví. Nebo jsou jeho schopnosti v koučování poslanců tak mimořádné, že je pro Babiše zkrátka nepostradatelný.

Podle serveru Seznam Zprávy se policisté zabývají čtyřmi kauzami, na které ukázaly poznámky Faltýnka v jeho deníku. Rejstřík je to poměrně rozsáhlý. Zdá se, že Efko pro své kamarády a spřízněné firmy dokázal zařídit například získání zakázek na vymáhání pokut dopravního podniku, dokázal zařídit dotace, diář vrátil do hry i kauzu mýta, do které byl Faltýnek také řádně namočený. Podle Seznamu má být vyšetřování nejdále v kauze ČD-Telematika, kde stát prodělal 650 milionů korun.

Co Babiš vymyslí s Faltýnkem? Nic, nechá ho zmizelého. Podává tak opozici další „střelivo“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]