Kde jste roky schovával tohohle Sobotku, pane premiére?

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Bohuslav Sobotka proti všem, nebo alespoň proti Andreji Babišovi a jeho věrnému příteli Miloši Zemanovi. Tak vypadá situace posledních dní. Dnes ovšem premiér dokázal, že si už nechce nechat vše líbit. Postavil se nejen ministrovi financí, ale především prezidentovi, který se pokusil ho při schůzce na Hradě zesměšnit.

Dalo se čekat, že se Zeman pokusí Sobotku v podávání demise pořádně „vykoupat“. Chystal se na něj pečlivě. Předseda vlády ovšem nepřipustil, aby si z něj opět hlava státu udělala fackovacího panáka. Na Hradě byli připraveni školit Sobotku ve znalosti ústavy a vysvětlovat mu, že demise premiéra neznamená demisi celého kabinetu.

To ovšem šéf sociálních demokratů tušil a narychlo změnil své plány. Místo podání demise se rozhodl pouze s prezidentem pohovořit o bezprecedentním chování Andreje Babiše. Tato skutečnost ovšem evidentně Zemana naštvala a určitě ne kvůli tomu, že nechal slavnostně připravit prostor, kde měl v plánu oslavovat pád vlády. Skutečný důvod se nabízí. Proč by měl hradní pán poslouchat o machinacích, kterých byl v jejich prvopočátku součástí.

Msta byla trapná, hulvátská a buranská. Stejně taková, jaký je její tvůrce. Ordinovat holí předsedovi vlády, kam si má stoupnout se slovy: „Otoč si ten mikrofon,“ může pouze člověk bez špetky slušného chování. Sobotka však dokázal překousnout i toto, přestože by se nemohl nikdo divit, kdyby prezidentovi vyrval hůl z ruky a naučil by ho dobrým mravům.

Vrchol Zemanovy show měl ovšem teprve přijít, když hlava státu oznámila novinářům, že přijímá demisi, kterou však nikdo nepodal. Premiér chvilku nevěděl, co se děje, a musel se domnívat, že se jedná o zlý sen. Ustál to a potom udeřil.

Nečekaně a razantně. Poprvé za dlouhou dobu mu totiž v hlavě zřejmě proběhla myšlenka: „Slávku, tohle už si nemůžeš nechat líbit!“ A tak promluvil. Ne nudně, jak je jeho zvykem, ale naopak konkrétně a kriticky. Bohužel už bez přítomnosti Miloše Zemana, který odešel před koncem Sobotkovy řeči. Slova premiéra mu ovšem ještě dlouho budou rezonovat v uších. Mluvilo se totiž o úrovni naší politiky, a to i v jejích nejvyšších patrech.

Bohuslav Sobotka ukázal svou druhou tvář, kterou šikovně skrývá několik roků. Předvedl Sobotku, který si nenechá všechno líbit a nebojí se ozvat se. Problém je ovšem v tom, že alter ego předsedy vlády se mělo projevit daleko dřív a ukázat všem, že je opravdovým premiérem, a ne pouze jeho ustrašenou karikaturou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články