Kde se v Rusku rodí zlo?

(Dana Kyndrová)

FOTO: Dana Kyndrová

Po masakrování civilistů v okolí Kyjeva pokračuje Rusko v kruté agresi proti Ukrajině.

V těchto dnech se ruská armáda snaží vyhladit poslední nedobytou část Mariupolu. Ve sklepích ocelárny Azovstal se vedle obránců města ukrývají tisíce lidí, rodiny s dětmi. Rusko zahájilo masivní útoky na východě Ukrajiny. Říká tomu osvobození Donbasu. Týdeník FORUM se snaží s pomocí expertů pojmenovat příčiny zla a brutality, které projevuje ruský stát, jeho vedení i jeho armáda.

Historik a filozof Petr Hlaváček, spolupracovník redakce a editor naší rubriky Nová Orientace, se shoduje s komentátorem Českého rozhlasu Liborem Dvořákem, že klíčovou příčinou zla ruského státu je opakovaně nesvobodný politický systém, protože chování vládců nepodléhá kritické kontrole. Rusista Tomáš Glanc upozorňuje, že zlo nelze přikládat ruskému národu, ale státní propagandě.

Z řady odpovědí, z esejí a rozhovorů, které v posledních týdnech shromáždila redakce Týdeníku FORUM, lze sestavit stručný katalog příčin zla, jež chronicky produkuje ruský stát:

Zdroje zla v Rusku

1.
Autokracie, samoděržaví: Potlačuje svobodnou diskusi, kritickou kontrolu moci a dává průchod agresi a manipulaci.

2.
Zbožňování velkého státu, v němž je jeho rozsah a síla zásadní hodnotou, vedle níž je individuální lidský život téměř bezcenný.

3.
Neexistence rozvinuté plurality v politice, v médiích a občanských institucích umocňuje občanskou pasivitu nezdravě velké části společnosti.

4.
Fanatický nacionalismus neboli mylné přesvědčení o mimořádných vlastnostech a mimořádném poslání národa.

5.
Absence dekomunizace. To, že neproběhlo dostatečné, veřejné odsouzení minulých státních zločinů v době SSSR, umožňuje páchání zločinů nových.

6.
Militarismus neboli vzývání brutální síly jako významné společenské hodnoty.

7.
Spojování státu s náboženstvím či s intolerantní ideologií.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články