Kde vzala Mišustinova manželka 800 milionů rublů, ptá se nového premiéra opozičník Navalnyj

Ruský premiér Michail Mišustin (Twitter)

Ruský premiér Michail Mišustin | FOTO: Twitter

Nový, Putinem pečlivě vybraný ruský premiér Michail Mišustin nebyl v úřadu ještě ani 12 hodin a Fond boje proti korupci (FBK) ruského opozičního předáka Alexeje Navalného už po novopečeném premiérovi požadoval, aby vysvětlil, jak jeho žena „vydělala“ 800 milionů rublů.

Alexej Navalnyj si vůči náhle jmenovanému premiérovi nebere servítky a pojednává o něm na svém webu Navalny.com s nepřehlédnutelnou uštěpačností. „Jak víte, ruští úředníci mají velmi nadané manželky. Navíc mají obvykle vlohy v oblasti podnikání. A tento talent je vždy odhalen přesně ve chvíli, kdy se jejich manželé ocitnou na vysokých pozicích s přístupem ke státním penězům a podpisovým právem,“ naznačuje princip korupčnické praxe s tím, že v prohlášeních včerejších manželek, učitelů a „skromných účetních“ se okamžitě objeví devítimístná čísla.

Na dotaz, kde k takovým penězům přišly, odpovídají, že podnikají. Podle Navalného je „zlatým standardem“ ruské korupce, že manželky legalizují úplatky a provize přijaté manželovými úředníky prostřednictvím určitého „podnikání“, o kterém jim kolikrát ani není nic známo.

Nově jmenovaný ruský premiér má navíc to štěstí, že jeho manželka je v podnikání – podobně jako manželky některých dalších ruských politiků – až neuvěřitelně úspěšná, všímá si Navalnyj s tím, že jde o dolarovou milionářku.

Michail Mišustin se stal úředníkem v roce 1998. Nejprve byl poradcem vedoucího daňové služby a poté – ve stejném roce – povýšil na jeho zástupce.

S výjimkou krátké přestávky v letech 2008-2010 pracoval jako vysoce postavený úředník, jehož postavení je neslučitelné s podnikáním. Z posledních 22 let je tak Michail Vladimirovič Mišustin 20 let „služebníkem lidu“. Ale proč je tak zatraceně bohatý? ptá se Navalnyj, aby si vzápětí uštěpačně odpověděl: Je to všechno o velmi talentované manželce.

V roce 2010 vedl Mišustin Federální daňovou službu a byl nucen podat majetkové přiznání. A v tu chvíli si říkala o pozornost i jeho manželka – Vladlena Jurijevna Mišustinová. Ta si totiž vede až překvapivě dobře. Za posledních devět let přišla (bez příjmu úředního manžela) téměř k 800 milionům rublů.

2010: 72 milionů rublů

2011: 61 milionů rublů

2012: 73 milionů rublů

2013: 149 milionů rublů

2014 (krize, ale ne pro všechny): 160 milionů rublů

2015: 81 milionů rublů

2016: 77 milionů rublů

2017: 68 milionů rublů

2018: 48 milionů rublů

Celkem: 789 milionů rublů.

A dokázala to udělat souběžně s výchovou tří dětí, poznamenává Navalnyj s tím, že by to byl  krásný příběh o úspěších silné ženy, „ale bohužel z jejího údajného podnikání není k nalezení jediná faktura“, stýská si známý opozičník.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]