Kdepak české národní zájmy. Komunistická europoslankyně se bojí jen o Rusko

Europoslankyně Kateřina Konečná a mladí komunisté (Mladí komunisté KSČM)

Europoslankyně Kateřina Konečná a mladí komunisté | FOTO: Mladí komunisté KSČM

Není to nic složitého. Když se vám něco nelíbí, stačí se nad tím dostatečně silně podivovat, nevěříčně kroutit hlavou, vznášet pochybovačné otázky a všechno to navíc okořenit velkou dávkou ironie a sarkasmu. Přesně to udělala i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná k důvodnému podezření českých bezpečnostních složek, že výbuch muničního areálu ve Vrběticích mají na svědomí příslušníci ruské tajné služby GRU. Jádro jejího sdělení je zcela jasné: Konečnou tuze mrzí, že z České republiky bylo vypovězeno osmnáct pracovníků ruské ambasády a že se celá věc neblaze dotýká Ruské federace.

„To vážně?! Ruští agenti ve Vrběticích?“ dávala v neděli na své facebookové stránce najevo údiv Kateřina Konečná, která ještě do soboty byla místopředsedkyní Komunistické strany Čech a Moravy.

FORUM 24 (archiv)

A pokračovala: „Vše to vypadá jako velké vrtěti psem a někdo z nás dělá hlupáky jako v případě ruského diplomata s kufříkem ricinu. Jen doufám, že to není součástí nějakého plánu USA na širší vojenskou konfrontaci s Ruskem,“ svěřovala se se svými obavami Konečná.

Nejvíce zarážející na tom je, že Kateřina Konečná se ani neobtěžovala předstírat, že by dávala přednost českým zájmům před těmi ruskými. Největší strach a starost měla samozřejmě o Ruskou federaci a její blaho. Stejně tak ji ani nenapadlo, že by mohla alespoň zčásti důvěřovat českým bezpečnostním složkám a jejich závěrům a zjištěním.

Místo toho se snažila celou záležitost navléknout tak, aby zdůraznila její nevěrohodnost a maximálně ji podryla, zpochybnila a ukázala v co nejhorším a nejproblematičtějším světle. Přitom je naprosto zřejmé a okaté, čí zájmy tím sledovala, a že o Českou republiku a její prospěch jí nešlo ani v nejmenším.

Do Ruska zahleděná europoslankyně

Kateřina Konečná tak velmi tendenčně a účelově shrnula, co se vlastně stalo: „K události staré 7 let premiér a ministr vnitra svolali mimořádnou tiskovou konferenci v sobotu vpodvečer. Bývalý ministr zahraničí Petříček poté přiznává, že o zveřejněných informacích věděli už nějakou dobu. K tomu se přidává odvolaná cesta ministra vnitra do Ruska jen den před tiskovou konferencí,“ napsala europoslankyně a hned si ironicky přisadila: „Do výbuchu měli být zapojení agenti GRU, kteří o pár let později měli otrávit agenta Skripala. Zřejmě v té strašlivé GRU mají jen dva agenty 001 a 002.“

Vojtěch Filip (KSČM)

Jako kdyby nebylo zcela přirozené, že jistý typ úkolů plní jeden tým, který se na ně specializuje. Konečné to však nestačilo, a proto hned přidala další várku událostí, které mají údajně dokazovat, že tady něco nehraje: „Vše se odehrává krátce po nových sankcích USA vůči Rusku, vyhoštění ruských diplomatů z USA, Polska a Bulharska a zvyšujícího se napětí na Ukrajině, kde ukrajinští nacionalisté provokují další kolo konfrontace. Rusko slíbilo dodat 300 000 vakcín Sputnik V a Rosatom se uchází o dostavbu Dukovan a mnoha lidem to bylo trnem v oku. KSČM vypověděla toleranční patent a vláda by mohla čelit pokusu o vyslovení nedůvěry. Bude ještě trojkoalice vyvolávat nedůvěru?“

Celé to zní, jako kdyby Kateřina Konečná nebyla do Evropského parlamentu zvolena za Českou republiku, ale za Ruskou federaci. Nad tím, co se v Česku podle našich bezpečnostních složek odehrálo, se vůbec nepozastavuje. Zřejmě jí to buď nevadí, nebo ještě hůře našim bezpečnostním složkám nevěří a místo toho má tendenci za všech okolností hájit režim Vladimira Putina a jeho zájmy. Je to smutné a je dobré si to zapamatovat.

V závěru svého příspěvku pak bývalá místopředsedkyně komunistické strany dodává: „Každopádně je třeba vše vyšetřit, na základě důkazů, nikoli domněnek, a vysvětlit. Zatím mi to ale tak trochu připomíná práci pana Cibulky se siderickým kyvadélkem. Abychom pak nebyli ruskými agenty nakonec všichni…“ Všichni asi ne, chce se dodat.

Pusa plná Ruské federace

Samozřejmě, nad celou záležitostí a především nad tím, jak a za jakých okolností byla oznámena veřejnosti, se vznáší řada otazníků, které jsou z velké části spojeny s chováním politických představitelů, hlavně s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem a předsedou vlády Andrejem Babišem.

Zatím ale není žádný důvod pochybovat o závěrech, s jakými přišly české bezpečnostní složky, a o jejich úmyslech. Na rozdíl od Kateřiny Konečné se zdá, že skutečně sledují české národní zájmy. Navíc to vypadá, že spolu s tím, jak se postupně dozvídáme další a další dílky do mozaiky, dává celá věc větší a větší smysl.

V každém případě platí, že podobné události velmi napomáhají tomu rozkrýt, kdo stojí na jaké straně a čí zájmy hájí. Dělají to velmi neúprosně a nekompromisně a v tom jsou rozhodně cenné. To, jak má europoslankyně Konečná plnou pusu Ruska a vůbec ji nezajímá Česká republika a to, že tu s největší pravděpodobností spáchali teroristický čin agenti cizího státu, je více než výmluvné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]