Kdo bude po dnešku hájit krvavý Putinův režim, je bezectný lump

RFE/RL

Fotografie z demonstrace ve Vladivostoku | FOTO: RFE/RL

Policie podle dosavadních zpráv zatím na shromážděních po celém Rusku zadržela více než 1600 lidí, kteří požadovali propuštění kritika Kremlu Alexeje Navalného. Shromáždění jsou označována za jedny z největších protivládních protestů v zemi za poslední roky.

Reuters odhaduje, že jen v centru Moskvy se demonstrací zúčastnilo více než 40 000 lidí. Ruské ministerstvo vnitra uvedlo, že k protestům v ruském hlavním městě se připojilo jen asi 4000 lidí. Na záběrech je vidět, jak se policista sápe na asi desetiletého chlapce. Šestnáctileté dívce rozbili hlavu. Policie sbírá lidi i v metru. Sebrali člověka, který na Puškinově náměstí jen seděl na lavičce, a to ještě před začátkem protestů. Na protesty se dostavili i lidé, kteří nepatří k Navalného stoupencům, ale už mají situace v zemi dost. Mnohé mohlo pobouřit i video, které po zatčení Navalného zveřejnila jeho protikorupční nadace a které ukazuje Putinův luxusní palác u Černého moře. Běžní Rusové mezitím svádějí boj o přežití v upadající zemi.

archiv

Skupina OVD-Info, která monitoruje činnost ruské policie, uvedla, že úřady zatkly více než 1614 demonstrantů po celé zemi.

Podle agentury AFP došlo v Moskvě k násilným střetům mezi pořádkovými silami a demonstranty. Zatčena v centru Moskvy byla i Navalného žena Julie Navalnaja a blízká Navalného spolupracovnice Ljubov Sobolová, která byla zadržena nedaleko Puškinova náměstí poté, co hovořila s Navalného stoupenci.

Spousta lidí, kteří šli na protestní akci poprvé, je teď se mnou ve voze. Lidé si uvědomili, že dál už nevydrží. Hlavní je nemlčet a nebát se, určitě vyhrajeme! Sobolová to uvedla z policejní dodávky ve svém prohlášení zveřejněném na twitteru a YouTube.

Amnesty International odsoudila ruské úřady za hromadné zatýkání a zadržování. „Ruské úřady neúnavně rozpoutávají odvetné akce proti pokojným demonstrantům; to, co jsme dnes viděli, to jen potvrdilo. Policie ignorovala svou povinnost zaručit právo na pokojné shromažďování a místo toho nevybíravě bila a svévolně zatýkala demonstranty, z nichž mnozí byli mladí lidé, uvedla Natalia Zvjagina, ředitelka Amnesty International pro Rusko.

Twitter

Kdo ještě po dnešku přijde s tím, že nesmíme všechno vidět černobíle a musíme se vciťovat do mentality ruských vládců, je buď totální hlupák, nebo bezectný žvanil. Co se v Rusku děje, je patrné už mnoho let, ale teror už začíná nabývat běloruských rysů. Proviníte se jen tím, že jdete po ulici, nebo sedíte na lavičce. Takže až se zase vynoří nějaký mlok a začne vykládat, jak je všechno složitější a podobné bláboly, tak je buď: 1. blbý, 2. navedený, 3. zaplacený. To se týká i našich nejvyšších politických představitelů.

(RFE/RL)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner