Kdo je adept na nového ministra zahraničí? Jakub Kulhánek má za sebou angažmá v Tvrdíkově čínské CEFC

Jakub Kulhánek (Ministerstvo vnitra ČR)

Jakub Kulhánek | FOTO: Ministerstvo vnitra ČR

Třeskuté dění posledních dní uvnitř sociální demokracie má další pokračování. Po odvolání dosavadního ministra zahraničí Tomáše Petříčka vedení ČSSD hledá jeho nástupce – a protože do této funkce odmítl vstoupit Lubomír Zaorálek, muselo najít jiného nominanta. A našlo: je jím dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. O koho jde?

Poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý ráno prohlásil, že nemá zájem přesunout své působení do čela ministerstva zahraničí, přičemž tuto změnu původně předpokládal předseda strany Jan Hamáček, našlo vedení sociální demokracie dalšího adepta na danou pozici. Je jím náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka o této změně adepta na post šéfa diplomacie prý již informoval prezidenta Miloše Zemana. „Nevím o tom, že by sdělil jakékoli výhrady,“ řekl Onderka s tím, že by ke jmenování nového ministra mělo dojít v řádu dnů.

Eric Drooker

Jakub Kulhánek působil na postu náměstka ministra obrany a náměstka ministra zahraničí. Odtud ale odešel poté, co se nedostal skrze opakované výběrové řízení na svou pozici.

Jak uvádí Hospodářské noviny v textu z roku 2018, Kulhánka v této době část bezpečnostních analytiků vnímala jako bezpečnostní riziko kvůli jeho angažmá v kontroverzní čínské společnosti CEFC Europe, kde pracoval jako externí konzultant investičních projektů a regulačního prostředí v EU po boku Jaroslava Tvrdíka.

V únoru 2018 zatkly čínské úřady údajného majitele CEFC Jie Ťien-minga kvůli podezření z hospodářské kriminality a od té doby o něm není nic známo. Společnost měla být symbolem velkých miliardových čínských investic, které před lety avizoval prezident Miloš Zeman, ale z nichž nakonec nezbylo vůbec nic.

Právě tato minulost vyvolala otazníky ohledně důvěryhodnosti možného nového ministra. „Pan Jakub Kulhánek pracoval v minulosti pro zájmy CEFC v České republice až do okamžiku, kdy CEFC zkrachovala a pan Jie zmizel v čínských temnicích. A teď povede českou diplomacii… Ještě tu někdo nechce vyslovit vládě nedůvěru?“ vzkázal prostřednictvím twitteru bývalý poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek.

Nedůvěru vzbuzuje výměna navrhovaných ministrů i u Kalouskova spolustraníka, poslance Marka Ženíška (TOP 09). „To hledání ministra na MZV je naprosto nedůstojné a celá země je díky jedné pomstě k smíchu Hamáček, Zaorálek, Kulhánek,“ napsal.

Předseda ČSSD Jan Hamáček ale problém v Kulhánkově působení v čele ministerstva nevidí. „Je zárukou pokračování dosavadního kursu české zahraniční politiky. Má nejvyšší bezpečnostní prověrku a zkušenosti z ministerstva vnitra, obrany nebo zahraničí,“ shrnul.

Kulhánek má blízko i k Zaorálkovi, protože působil jako náměstek pro řízení bezpečnostní a multilaterální sekce na ministerstvu zahraničí, když Zaorálek resort vedl. Sám svůj možný nástup na tento post oficiálně neokomentoval. Očekává se, že vedení strany učiní prohlášení ve středu, kdy také proběhne oficiální představení nového ministra.

Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul získal na washingtonské Georgetown University.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články