Kdo je berlínský atentátník? Měl více identit, úřady mu odmítly azyl

Kamion použitý na berlínském vánočním trhu jako zbraň (ČTK/Reuters)

Kamion použitý na berlínském vánočním trhu jako zbraň | FOTO: ČTK/Reuters

Tunisan, který je podezřelý z pondělního vražedného útoku v Berlíně, žil od února v německé metropoli, nedávno ale krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko. Na tiskové konferenci v Düsseldorfu to dnes prohlásil ministr vnitra této západní spolkové země Ralf Jäger. O Tunisanovi také řekl, že očividně používal vícero identit a že byl vysoce mobilní, neboť se často pohyboval po celém Německu.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) podle Jägera Tunisanovu žádost o azyl v červnu odmítl, vyhoštěn ale nebyl, ačkoli letos v červenci byl v jihoněmeckém Ravensburgu umístěn do vyhošťovací vazby. Vyhoštěn ale nakonec nebyl, protože neměl platné doklady a Tunisko odmítlo, že by muž byl skutečně jeho občanem.

Média spekulují, že potřebné doklady pro Tunisana dostaly německé úřady dnes. To ale Jäger odmítl komentovat.

Do Německa Tunisan přicestoval přes jihoněmecký Freiburg v červenci 2015. „Poté pobýval v Bádensku-Württembersku, v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku,“ řekl Jäger. „Od února 2016 byl převážně v Berlíně, ale nedávno krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko,“ dodal.

Média během dne informovala o tom, že Tunisan měl vazby na islamisty. Jäger dnes potvrdil, že se úřady tomuto podezření věnovaly a že v listopadu se o něj zajímalo i protiteroristické středisko GTAZ, které slouží jako koordinační orgán mezi spolkovými zeměmi a spolkovou vládou. Jäger upřesnil, že muže bezpečnostní složky podezřívaly z přípravy závažného činu, který by ohrozil bezpečnost země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]