Kdo je nový ministr spravedlnosti? Muž, který kryl Babišovi záda v kauze Čapí hnízdo

Jan Kněžínek (vlada.cz)

Jan Kněžínek | FOTO: vlada.cz

Vzpomínáte si na to, jak řadová úřednice zjišťovala v Bruselu detaily vyšetřování kauzy Čapí hnízdo? Tehdy ještě nebyly známé závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a akcí ji pověřil Tomáš Vyhnánek, náměstek někdejšího ministra financí Andreje Babiše, kterého se kauza týká. Pak se ale zjistilo, že Vyhnánek neporušil zákon.  K tomuto závěru dospěl vládní prošetřovatel Jan Kněžínek, muž, který po Taťáně Malé nastoupí na Ministerstvo spravedlnosti.

„Vládní prošetřovatel dospěl k závěru, že protiprávního jednání, jež bylo předmětem oznámení, se 1. místopředseda vlády a ministr financí Ing. Andrej Babiš nedopustil. Z uvedeného důvodu bylo oznámení proti Ing. Andreji Babišovi odloženo, aniž by byl dán důvod k postoupení věci jinému orgánu. Z pohledu vládního prošetřovatele je tím věc uzavřena. Tento závěr vládního prošetřovatele nemá žádný vliv na vyšetřování poskytnutí dotace na „Čapí hnízdo“, probíhající v působnosti jiných orgánů (OLAF, Policie ČR),“ stálo v rozhodnutí, které Kněžínek uveřejnil na webu Úřadu vlády.

Podrobnosti o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo zjišťovala před dvěma lety úřednice Barbora Boschat. Vyhnánek obešel její nadřízené, kteří o úkolu nic nevěděli.

Na konci roku 2017 zveřejnil Evropský úřad pro boj proti podvodům zprávu o tom, že padesátimilionová dotace na Farmu Čapí hnízdo byla udělena neoprávněně. Věc se nejprve pokusily bagatelizovat Babišovy Lidové noviny, Hospodářské noviny ale poté zveřejnily zprávu v plném znění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]