Kdo je nový mluvčí Hradu Vít Novák? Učeň rozvědčice a kumpán Zemanova kamaráda

Vít Novák (desitka.cz)

Vít Novák | FOTO: desitka.cz

Prezidentská kancelář nadále rozhazuje peníze daňových poplatníků. Po rekordním rozpočtu, přiklepnutém Pražskému hradu Babišovým hlasovacím ansámblem ve sněmovně, podezřelých zakázkách v Lánech nebo enormních nákladech na bezprecedentní posílení Zemanovy Hradní stráže, teď hodlá kancelář utrácet i za dalšího tiskového mluvčího.

(archiv)

Že jeden na Hradě nestačí, překvapí leda ty, kteří se obejdou bez internetu, nebo ignoranty, pro které je politika špína, aniž by se o ni kdy zajímali. Důvod tu přesto je. Legenda neprofesionality a arogance, ztělesněná prezidentovým oblíbencem Jiřím Ovčáčkem, totiž nemá dost času na své povinnosti. Každodenní snůška fantasmagorií, přisprostlé hysterie a ideových turbulencí od bolševické propagandy po Bibli a obráceně, jimiž státní úředník denně zásobuje sociální sítě, sice vyvolává pobavené reakce, ale ubírá čas z Ovčáčkovy pracovní doby. Posila se proto šikne a její nástup má prvorozenému mluvčímu umožnit „více se věnovat prezidentovi“.  

Že teď prezidentská kancelář angažuje jako druhého mluvčího Hradu Víta Nováka, ausgerechnet bez výběrového řízení, má své důvody. Ambiciózní mladík, jenž má žaludek sloužit páté koloně Ruska, si totiž před časem vysloužil politické ostruhy u někdejší komunistické rozvědčice a Babišovy starostky pražské „desítky“ Radmily Kleslové. Že si z role jejího mluvčího odnesl nejspíš také  její praktiky, je nasnadě.

Podle Hospodářských novin a serveru iRozhlas si totiž právě radnice Prahy 10 nechávala monitorovat sociální sítě externí agenturou. Pololetně za pěkných čtvrt milionu korun, to vše za zkopírování facebookových příspěvků a komentářů, týkajících se městské části. A hlavně za šmírování opozičních politiků a (sic!) jejich rodin včetně fotografií jejich dětí. V najaté společnosti, jež takové fízlování opozice připravovala, přitom Vít Novák absolvoval stáž. A v minulosti jeho vlastní mediální agentura – světe div se – se zmíněnou společností spolupracovala. Podle iRozhlasu byly navíc diskuzní příspěvky ze sociálních sítí kopírovány rovnou z Novákova počítače. 

David Koller (Pavel Hofman)

Jméno Ovčáčkova novopečeného pobočníka Víta Nováka ale figuruje ještě v jiném, podstatně kurióznějším příběhu. Před třemi lety řešila pražská soukromá Univerzita Jana Ámose Komenského problém se závěrečnou bakalářskou prací jejího studenta a současného moderátora Českého rozhlasu Luboše Xavera Veselého. Práce byla univerzitou označena za částečný plagiát s tím, že vykazovala řadu textových shod s prací studenta (sic!) Víta Nováka, který ji zpracovával na podobné téma v roce 2011 na Univerzitě Karlově v Praze. Částečná shoda textů obou prací pak byla patrná už na první pohled a oponent Veselého bakalářskou práci nedoporučil. Veselý ji pak 8. června 2016 neobhájil. Zda a za jakých okolností byla nakonec přepracována nebo zda pomohly úpěnlivé maily Veselého tamnímu šéfovi katedry mediálních studií či fakt, že veřejnoprávní novinář patří mezi okázalé přátele prezidenta Zemana a oblíbence Andreje Babiše, není známo. O jejich vztahu jsme již psali.

Že se ale Veselý zná s Vítem Novákem od jeho čtrnácti let, kdy protřelý moderátor zkoušel chlapce proslavit coby „nejmladšího českého moderátora“, je stejně nepopiratelné, jako tehdejší vazby Xavera Veselého na Novákova otce, bývalého detektiva ÚOOZ a pozdějšího produkčního Veselého talkshow, kterou ale Česká televize pro nezájem diváků záhy zrušila. „Vítek Novák je opravdu talent, možná mu i trošku závidím, že začíná tak brzo. Vsadil bych si na to, že z něj bude velká moderátorská hvězda,“ tlačil tenkrát v bulváru na pilu Veselý. Pravděpodobnost, že by nový parťák Zemanovy skvadry tehdy netušil, že si rodinný přítel „vypůjčil“ do své „bakalářky“ celé odstavce z jeho práce, je mizivá. Stejně jako skutečnost, že je o pár let později přijat Zemanovými lidmi rovnou do prezidentské kanceláře a bez výběrového řízení známý Zemanova přítele. 

Vít Novák bude v prezidentské kanceláři mezi svými, je totiž kádrem přesně podle jejich gusta. Kopírovat facebookové a twitterové příspěvky opozičních politiků nebo protivných novinářů či snímky jejich dětí už ale nemusí a bez práce nejspíš zůstane i „jeho“ šmírácká firma. Tuhle práci tu totiž směle zastanou skuteční profíci. Z  Moskvy. S novým Novákem přichází na Hrad stará jistota: už zase jsme tam, kde jsme byli. Ruka ruku myje.

Bakalářské práce zmiňované v textu:

Vít-Novák-BC
L.X.Veselý-BP

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]