Kdo je to prduch? Za dob socialismu pracující důchodce. Tedy časem my všichni

(F24/ČT)

Nový ministr financí a nástupce Andreje Babiše v úřadě Ivan Pilný řekl v Právu, že důchodci budou muset pracovat. Tedy že důchodci vlastně nebudou. Je jasné, že za takové vyjádření to schytal.

Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později. Je třeba hledat cesty, jak z toho. Zatím se to nikomu nepodařilo. Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří. Přemýšlet o tom, zda si koupit auto, jezdit na Seychely, řekl Pilný.

To samozřejmě dojede, už dojíždí. Lidé někdy netuší, co je to průběžný důchodový systém, a soudí, že když celý život platí sociální pojištění, tak si šetří na důchod. Ne. Platí důchody dnešním důchodcům a jejich důchody budou platit jejich děti, pokud nějaké budou. Jenže děti už se moc nerodí.

Babiš sem, Babiš tam, problém to s těmi důchody je. Celkem jasně to popsala Jana Bendová na Reflex.cz: „Vezměme si k ruce čísla České správy sociálního zabezpečení. Čas, který lidé stráví v důchodu, se v Česku prodlužuje. Za posledních patnáct let se protáhl v průměru o čtyři roky na zhruba 24 let. Ženy stráví v penzi průměrně 27,5 roku, muži 19 let. Jen pro srovnání, v roce 1970 trávili Češi v důchodu průměrně 11 let, v roce 1990 16 let, v roce 2000 19,96 let. Zvyšuje se i počet lidí, kteří starobní penzi dostávají: koncem roku 2000 to bylo 1,91 milionů mužů a žen, dnes už bezmála 2,4 miliony. A to zde nejsou uvedeny další vyplácené důchody, jako například sirotčí nebo invalidní.“

Jak se říká, nikdo nechce umřít a nikdo nechce být starý. Obojí najednou ale nejde.

Nikdo zatím neví, co s tím. Představa, že důchodci budou sekat trávu, je romantická. Trávu nejspíš budou sekat roboti, kteří už umějí luxovat a sepisovat právnické texty. Ani vrátní nebudou třeba. Nikdo nekvalifikovaný totiž nebude třeba. Kromě několika nenahraditelných odborníků, které okolí postrádá ještě roky po jejich smrti. My běžní smrtelníci jsme ale nahraditelní. Místo pracujících důchodců, kterým se za totáče říkalo prduch, budeme všichni jednou neprduchové a budeme mít málo peněz. Krom některých, ale to bude výjimka.

Nakonec není představa některých politiků, že bude třeba platit daně i za roboty, úplně zcestná. Někdo ty důchody musí vyrobit. Buď mladší generace, nebo roboti, nebo imigranti, nebo důchodci. Je ještě nějaká další možnost?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner