Kdo je v prezidentské volbě největší Pavlův nepřítel a Babišův spojenec

Prezidentský kandidát Petr Pavel (Pavel Hofman / FORUM 24)

Prezidentský kandidát Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Ve dnech, kdy se zdá, že Babišovu potápějící se loď opouštějí i dosud věrné krysy, zapomínáme na jeho nečekaného spojence: sníh. Nejsem první ani poslední, kdo se obává, neukolébán preferencemi, možného zvratu. Zejména mladší a nejmladší voliči z velkých měst, kteří by jinak volili jasně Pavla (nebo kohokoli, kdo reálně může Babiše porazit), ochuzeni letos potměšilou zimou-nezimou o svou každoroční radost z lyžování, vezmou už v pátek frontálním útokem hory, konečně zasněžené. A v celých partách dají přednost lyžím před urnou.

Mám v rodině výstražný případ z posledních prezidentských voleb. Můj syn, podobně jako tisíce dalších, vyrazil tehdy už v pátek ráno s kamarády na hory. Zařídil si ovšem včas volební průkaz a šel na horách volit. Pochválil jsem ho. Vzápětí mi ale zatrnulo z jedné jeho věty. Že totiž byl z celé velké party jediný, kdo si nenechal volby ujít: ostatní místo toho už brousili na svahu čerstvý prašan a večer mejdanili.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Syna měli trochu za blázna, že dal „přednost politice“ před horskými radovánkami. A přitom prý nebyl mezi nimi nikdo, kdo by to byl býval „hodil“ Zemanovi. Fandili jasně – pokud se vůbec zajímali o politiku – Drahošovi. A jeho vítězství měli vzhledem k preferencím automaticky za jisté. A tak se nikomu z nich nechtělo udělat pro Zemanova protikandidáta aspoň to minimum, že zvednou zadek a dorazí k urně.

Myslíte, že jsou mé obavy zbytečné? Aby byly, musíme každý ve svém okolí udělat všechno pro to, aby úprkem mladé generace na hory (od vlastní zodpovědnosti) nezačal u nás úprk mnohem osudovější, úprk od demokracie.

Vladimír Just je teatrolog, divadelní historik, mediální kritik a esejista, emeritní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články