Herci nebývají v politice tak úspěšní, jak lidé někdy předpokládají. Jednačtyřicetiletý ukrajinský herec, komik, režisér a producent Volodymyr Zelenskyj ale může být výjimkou. Postoupil do druhého kola ukrajinských prezidentských voleb.
Nám to jméno nic neříká a klademe si zřejmě stejnou otázku, jaká může zajímat Ukrajince. Jak se bude chovat vůči Rusku, které Ukrajině sebralo Krym a vede proti ní nevyhlášenou skutečnou i propagandistickou válku? A co si počne s chronickými problémy státu, především s korupcí? Jak naplní v praxi svůj slib, že „vyvede Ukrajinu z temnoty“?
„Dvacet osm let jsme žili v hustém, tmavém lese, kde občas někdo přišel a řekl, že nám ukáže světlo. Slibují tak moc, ale stále nás vodí dokola po lese. Otevřete oči a najděte světlo,“ oslovil Ukrajince.
Svůj záměr účastnit se parlamentních voleb se svou stranou „Služebník lidu“ oznámil koncem roku 2018. Název strany je stejný jako název televizního seriálu, kde hrál postavu ukrajinského prezidenta. Současně mluvil o možné účasti v prezidentských volbách. Prezidentskou kandidaturu pak potvrdil 31. prosince 2018 pár minut před začátkem nového roku na televizním kanálu1 + 1.
21. ledna Zelenskyj v rozhovoru v Ukrajinské pravdě řekl, že kdyby vyhrál prezidentské volby, vyjednal by příměří na Donbasu. Zelenského tým vede nestandardní prezidentskou kampaň připomínající spíše show než politické zápolení a chce hodně využívat sociální sítě a formát video blogu. Základnu má dobrou, už před začátkem kampaně měl na Instagramu asi tři miliony sledujících a na Facebooku půl milionu.
Od konce ledna mu předvolební průzkumy přály. Různé agentury mu naměřily mezi 18,5 až 23 procenty hlasů a byl na prvním místě před prezidentem Petrem Porošenkem a Julií Tymošenkovou.
Jaké jsou vlastně jeho názory? Zelenskyj slibuje, že bude prezidentem pouze na jedno funkční období a plánuje uspořádat referendum o zbavení poslanců, soudců a prezidenta imunity. Navrhuje trestat lidi usvědčené z korupce doživotním zákazem zastávat veřejné funkce.
Zelenskyj podporoval Euromajdan a hovořil před jeho účastníky. Během eskalace konfliktu na Ukrajině podporoval akce ukrajinské armády a dobrovolnických nacionalistických praporů a koncertoval před ukrajinskými vojáky, kteří se účastnili bojů na Donbasu. Na nacionalistické prapory přispěl se svým studiem Kvartal 95 částkou jeden milion hřiven, což je přes osm set tisíc našich korun. Ve svých projevech si dělal legraci z ruských politiků a obyvatel Ruska a ze separatistických republik.
To mělo samozřejmě následky. V ruské televizi byla zrušena jeho show „Večerní čtvrť“ a v únoru 2015 zahájila vyšetřovací komise Ruské federace na žádost náměstka moskevského městského obvodu Jakimanka Dmitrije Zacharova kontrolu Zelenského fincování. Zastavila se také práce na sedmé sérii úspěšného ukrajinsko-ruského seriálu pro údajné politické neshody mezi Zelenským a ruskými spolupracovníky.
Na druhou stranu zase nesouhlasil se zákazem vystupování ruských kulturních osobností na Ukrajině. Je pro členství Ukrajiny v Evropské unii a NATO, ale současně říká, že by o tom měli rozhodnout lidé v referendu. Říká, že by důchody měli dostávat i lidé v separatistických republikách a že dokud se nezmění režim v Rusku, není naděje na vrácení Krymu.
Jestli se nakonec stane ukrajinským prezidentem rozhodné další fáze kampaně. V té už nebude moci ignorovat debaty s protikandidátem a může se mu stát, že ho zaskočí nějaké argumenty, na které nebude schopen věcně a přesvědčivě reagovat. Připomenou mu, že neumí anglicky. To je ovšem racionální stránka věci a spoléhat se na něco takového při odhadování politických šancí nových tváří už moc neplatí. Síla těchto lidí je totiž také odvozena ze slabosti a okoukanosti jejich protihráčů, byť by byli v mnoha otázkách kompetentnější. Zelenskyj také budí dojem člověka, který se umí učit a jeho stoupencům to může stačit.
Je to mechanismus, který funguje i u nás a v dalších zemích. Jestli zafunguje i za tři týdny po prvním kole v další volbě, se uvidí.