Kdo je zodpovědný za útok v USA? Trump má jasno

ČTK

Teroristický útok v New Yorku | FOTO: ČTK

New York včera zažil nejhorší teroristický útok od 11. září 2001. 29letý Uzbek Sajfulo Saipov najel dodávkou do běžců a cyklistů na manhattanské cyklostezce. Osm lidí zemřelo a dalších jedenáct utrpělo zranění. Mezi oběťmi je i pět Argentinců, kteří byli v New Yorku oslavit třicáté výročí absolvování střední školy.

Pachatel po útoku podle svědků křičel Alláhu akbar a mával paintballovou zbraní. Policie ho postřelila. Saipov přišel do Spojených států v roce 2010 a má zelenou kartu umožňující trvalý pobyt. Poslední dobou pracoval jako řidič Uberu. Podle médií měl děti a navštěvoval známu mešitu v New Jersey, kterou už úřady v minulosti prověřovaly kvůli bujícím teroristickým spiknutím. Podle listu USA Today radikalizoval teprve nedávno na území USA díky propagandě Islámského státu. „Měl vazby na IS a je to zvrhlý zbabělec,“ prohlásil guvernér New Yorku Andrew Cuomo.

Proti útoku ostře vystoupil americký prezident Donald Trump, který sám z New Yorku pochází. „Nesmíme dovolit, aby se IS vrátil nebo vstoupil do naší země poté, co je porazíme na Blízkém východě a jinde. Dost!“ napsal na Twitteru.

Netrvalo však dlouho a události se přelily do vnitropolitických hádek a osobních útoků. Donald Trump na Twitteru předal informaci stanice Fox News, že terorista přišel do Spojených států na základě vízové loterie, programu ministerstva zahraničí, který má zajišťovat diverzitu mezi přistěhovalci. Víza jsou rozložená mezi šest regionů a žádná země nesmí dostat více než sedm procent. Republikáni tento program dlouhodobě kritizují a Trump jej chce zrušit. Trump zdůraznil, že on sám prosazuje imigraci založenou na zásluhách, nikoli diverzitě či rodinné příslušnosti.

Prezident také zaútočil na Chucka Schumera, lídra demokratické senátní menšiny, který podle Trumpa podporuje „měkkou“ imigrační politiku. Trumpem kritizovaný systém víz prošel hlasy obou stran v roce 1990 na základě návrhu Schumera a podepsal jej republikánský prezident Ronald Reagan. Řada konzervativních komentátorů dnes vinu svalila právě na Schumera. „Tenhle program by měli úplně předělat. Historická podstata imigrace je obohacování a zlepšování Spojených států. Ne to, aby byli cizinci dostatečně různorodí, ne to, aby nějaká země byla dobře poměrně zastoupená,“ kritizoval komentátor Mark Levin na stanici Fox News.

Jenže Schumer byl v roce 2013 členem skupiny osmi senátorů (Gang of eight), jež navrhovala zrušení vízové loterie v rámci širších reforem, jak upozornil republikánský senátor Jeff Flake, který se nedávno s Trumpem rozhádal. Tehdejší návrh osmičky prošel Senátem, ale nakonec zůstal vězet ve Sněmovně reprezentantů.

Schumer dnes na kritiku reagoval: „Vždycky jsem věřil a nadále věřím, že imigrace je pro Ameriku dobrá. Prezident Trump, místo toho, aby politizoval a rozděloval zemi, což vždy dělá v době národní tragédie, by se měl zaměřit na skutečné řešení, finance proti terorismu, které v posledním rozpočtovém návrhu plánuje škrtnout.“ List Washington Post poukázal, že Trump přišel s kritikou imigrační politiky Demokratů ani ne čtyřiadvacet hodin po teroristickém útoku, zatímco po masové střelbě na koncertě v Las Vegas odmítal Bílý dům probírat republikánskou politiku regulace střelných zbraní kvůli národní tragédii a citlivosti situace.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner