Kdo jmenovitě odevzdal Andreji Babišovi naše peníze

Eric Drooker

Pět miliard korun ze státní kasy už si téměř jistě může připočítat na svůj účet ministr financí Andrej Babiš. Peníze ovšem nedostane jeho úřad, nýbrž zemědělský koncern Agrofert, který vlastní. Tučnou dotaci dnes odsouhlasili poslanci, kteří nepodpořili návrh zákona na zrušení programu podpory biopaliv. Ačkoliv se naoko o zrušení daňové úlevy snažili právě poslanci Babišova hnutí ANO, při hlasování jasně dali nejen oni najevo, že peníze pro soukromý byznys ministra financí jsou pro ně důležitější než zájmy daňových poplatníků, kteří budou muset Agrofert podpořit ze svého.

Návrh novely zákona, se kterým přišel poslanec ANO Karel Rais a kvůli kterému by podpora biopaliv skončila 30. června letošního roku, měl od začátku malou šanci na úspěch. Andrej Babiš, který by přijetím novely přišel o miliardy, se sice vyjádřil pro přijetí, ale bylo jasné, že se jedná pouze o gesto. Podle toho dopadlo i hlasování poslanců Babišova hnutí, při kterém se nenašel ani jeden poslanec, který pro novelu zvedl ruku. Dokonce ani jeho předkladatel Rais, který se hlasování zdržel. Stejně se zachoval i Babiš, který tím chtěl předejít kritice střetu zájmů, který má v případě biopaliv nepřehlédnutelný.

hlasovani biopaliva ANO

V koaliční ČSSD se sice našlo šest poslanců, kteří se pokusili miliardový příspěvek Agrofertu nepovolit, ale drtivá většina zákon smetla ze stolu. Proti se vyjádřili například ministr vnitra Milan Chovanec nebo premiér Bohuslav Sobotka. Další ministr Jan Chládek se raději zdržel. Jediným vrcholným politikem sociálních demokratů, který hlasoval pro, byl tak předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

hlasování biopaliva

Komunisté se ve vzácné shodě raději většinově zdrželi hlasování. Z celkových třiatřiceti poslanců KSČM tak udělalo 25. Proti přijetí nehlasoval nikdo.

hlasovani biopaliva KSCM

K naprosté shodě došla opozice. Všichni přítomní poslanci TOP 09 a ODS totiž hlasovali pro přijetí novely a konci podpory pro Babišova biopaliva. Nejhlasitějším odpůrcem se už před několika týdny stal exministr financí Miroslav Kalousek, který jasně argumentoval čísly a snažil se vysvětlit, kolik každého občana prodloužení programu na podporu přimíchávání řepky do pohonných hmot bude stát.

hlasovani biopaliva TOP09

hlasovani biopaliva ODS

Zdrženlivý přístup zvolila koaliční KDU-ČSL. Většina jejích poslanců se zdržela hlasování a nikdo nehlasoval proti. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek ani ministr zemědělství Marian Jurečka, kterého Babiš použil při předkládání zákona, který však vytvořilo ministerstvo financí, se hlasování nezúčastnili.

hlasovani biopaliva KDU-CSL

Jasný posun v soudržnosti dokázalo po odchodu Tomia Okamury hnutí Úsvit. Osm z deseti poslanců hlasovalo shodně – pro novelu zákona.

hlasovani biopaliva Usvit

Z nezařazených se dva poslanci zdrželi hlasování a dva nehlasovali.

hlasovani biopaliva Nezarazeni

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články