Kdo jsou Putinovi „Noční vlci“, motorkáři odmítající zákony

Eric Drooker

Vladimir Putin pro svou popularitu u veřejnosti dokáže udělat maximum. V roce 2009 se proto spojil s motocyklovým klubem „Noční vlci“ a pravidelně se setkává s jejich šéfem Alexandrem Zaldostanovem. Přestože jsou Vlci často označováni za gang, Putin se s oblibou nechává fotit v jejich přítomnosti a oni mu za to slibují nehynoucí podporu. V dubnu tito motorkáři projedou přes Českou republiku do Německa.

Klub „Noční vlci“ byl založen v květnu 1989. Společným rysem všech členů se staly kožené bundy a vesty, modré džíny a vousy. Motorkáři pocházeli především z antisovětské komunity, která se prohlašovala za bojovníky za svobodu. Přestože o své apolitičnosti zástupci „Nočních vlků“ hovoří dodnes a tím se přirovnávají k americkým Hell’s Angels, jejich podpora Putina a jeho politiky je veřejně známá.

Jde o klub, nebo gang?

Manifest „Nočních vlků“, který odmítá všechny zákony a místo toho dává důvěru v sílu Bratrstva, však dokládá, že spíše než o motorkářský klub se jedná o gang. Jeho vůdci byl proto jeden čas zakázán vstup na území Finska. Omezení však bylo později zrušeno, zřejmě i kvůli klidným mezinárodním vztahům s Ruskem. Dalším důkazem působení Vlků jako gangu je smrt jednoho ze členů klubu při přestřelce, kde podle agenturních informací šlo o vyřizování účtů mezi zločineckými organizacemi. Podle šéfa druhého zúčastněného gangu Vorobyeva se však jednalo prý jen o prosazování hodnot, které už Vlci nesdílejí.“Nám se prostě nelíbí veřejné aktivity Vlků. Všechny ty oficiální věci. Naše ideály jsou hudba, kola, volný čas a dívky. Vlci už jsou příliš zpolitizovaní,“ ​​řekl Vorobyev.

ČTK
Motorkáři z „Nočních vlků“ podporují Vladimira Putina

Souznění s Putinem trvá šest let

Při prvním setkání Putina s Vlky v roce 2009 se v médiích jeho krok rozebíral jen jako další „macho“ póza, která ho měla přiblížit běžným ruským občanům a zajistit mu tak hlasy potenciálních voličů. Postupem času se ale ukazuje, že Putinův vztah ke klubu, který má zhruba 5 tisíc členů, je přece jen upřímnější. Ruský prezident totiž klidně nechal čtyři hodiny čekat na přijetí bývalou ukrajinskou hlavu státu Viktora Janukovyče, protože měl schůzku se Zaldostanovem.

Vůdci Vlků svou podporu Putin dokázal vyznamenáním, které mu za jeho aktivní vlasteneckou práci s mladými udělil. Zaldostanov je velkým milovníkem své země, a proto prý také podporuje Putina, který se podle jeho slov skutečně snaží o návrat velikého Ruska. K tomu chtějí „Noční vlci“ pomoci i vytvořením samostatného útočného praporu, který bude součástí Slavjanského pluku a podpoří tak východoukrajinskou domobranu v Donbasu.

Vlci nesnášejí Západ i homosexuály

Opěvování Ruska a jeho velikosti je u Vlků spojeno i s velkou kritikou západních demokratických států. „Chci, abychom zůstali vlasteneckým klubem, být příkladem pro mladé, udělat něco pro naši vlast, kterou jsme ztratili tím, že si kupujeme žvýkačky a pustili jsme k nám McDonald’s,“ řekl Zaldostanov.

Kromě Západu vadí vůdci Vlků a jeho přívržencům i homosexuálové nebo feministky. Výrazně se podíleli i na akcích proti skupině Pussy Riot a podporovali pravoslavnou církev.

Motorky přejedou přes Česko

Na konci dubna se proputinovští motorkáři představí i v České republice. Při své cestě z Moskvy do Berlína, kde chtějí uctít památku sovětských vojáků, padlých ve druhé světové válce, projedou i přes Brno a Prahu. Lidem nespokojeným s jejich průjezdem a politikou Vladimira Putina však už teď vyslali jasnou výhružku. „Nejedeme na návštěvu, naším cílem je Berlín. Jaká bude akce proti nám, taková bude i naše reakce,“ prohlásil Zaldostanov. „Budeme si jen dělat své a ať se ani nepokoušejí nám překážet,“ vzkázal oponentům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]