Kdo lže a krade, nepatří na Hrad. Riziko, že si lid zvolí Babiše, nelze podceňovat

(Štěpán Mareš / Týdeník FORUM)

FOTO: Štěpán Mareš / Týdeník FORUM

Česko se tak opět stává zemí, v níž proběhne ostrý střet mezi zastánci odlišných hodnotových konceptů. Z pohledu lidí věrných polistopadovému západnímu kurzu půjde o boj o udržení liberální demokracie. Nelze ovšem žít v iluzi, že je všem voličům tento hodnotový střet jasný. Část z nich se bude rozhodovat pod vlivem aktuálních davových emocí. Je zřejmé, že nás už potřetí čeká příkré rozdělení společnosti na dvě zápasící poloviny, což je neblahý rys přímé volby.

Šance prozápadních kandidátů jsou zatím vyšší než v posledních dvou prezidentských volbách. Jak generál Petr Pavel, tak Danuše Nerudová by podle průzkumů porazili v druhém kole silně autoritářského Babiše. Babiš naráží opakovaně na svůj strop, protože nadpoloviční většina voličů opakovaně uvádí, že je jako prezident pro ně nepřijatelný.

Nejnovější volební průzkum přinesla agentura STEM/MARK, která se dotazovala zhruba tisícovky respondentů na přelomu září a ­října.

Pavel by mohl zvítězit již v prvním kole a větší šance než Babiš má již i…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.