Kdo má šanci v prezidentské volbě? Pavel může porazit Babiše, když přidá

Petr Pavel (ČTK)

Petr Pavel | FOTO: ČTK

Společnost Kantar CZ sbírala ve dnech 17.–19. ledna 2022 data k průzkumu pro Týdeník FORUM, která ukazují, kdo by měl jakou šanci v prezidentské volbě, kdyby se volilo nyní. Nástupce Miloše Zemana budou občané České republiky vybírat téměř přesně za rok. Ze všech hledisek zatím nejlépe z dotazování vyšli bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel. Oba již delší dobu dávají najevo svou ochotu kandidovat, ačkoli na oficiální oznámení se stále čeká.

Z dat, která se podařilo nasbírat, vyplývá, že zásadní roli bude hrát zejména známost konkrétních kandidátů, ale také jejich přijatelnost a schopnost oslovit voliče z „obou táborů“, tedy bývalé voliče Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Jelikož do voleb zbývá poměrně hodně času, pro občany, kteří nežijí politikou, je dost často nemožné spontánně říci jméno jakéhokoli kandidáta. Na otevřenou otázku nedala žádnou odpověď více než polovina z nich.

Na druhé straně je zajímavé sledovat přijatelnost či nepřijatelnost jednotlivých osobností ve chvíli, kdy lidé ochotní přijít k volbám mají k dispozici jejich přehled. Nadpoloviční většinu označení „nepřijatelný“ mají Andrej Babiš, Tomio Okamura, Karel Janeček a Miroslav Kalousek. To je jednoznačné sdělení, které by v případě postupu kandidáta do druhého kola mohlo sehrát pro něj výrazně negativní roli.

Z průzkumu společnosti Kantar CZ zároveň vyplývá, že každý další potenciální kandidát by v případě definitivního rozhodnutí ucházet se o Pražský hrad měl co nejdříve začít s kampaní hlavně z hlediska obecné známosti mezi lidmi.

Průzkum společnosti Kantar CZ pro Týdeník FORUM se konal ve dnech 17.–19. ledna a zúčastnilo se ho 800 lidí, oprávněných voličů v ČR starších 18 let. Polovina lidí byla dotazována metodou CATI (náhodný výběr), druhá polovina metodo CAWI (kvótní výběr).

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články