Kdo nahradil nezávislé odborníky na ministerstvu zdravotnictví? Skupina, která loni chtěla promořovat

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Poté, co byla na ministerstvu zdravotnictví rozpuštěna odborná skupina MeSES, složená z nezávislých expertů, kteří radili resortu při boji s pandemií, objevila se nová skupina. Ta je již součástí ministerstva – tedy by se podle kritiků nemusela rozhodovat nezávisle. Jak informovala Iniciativa Sníh, která shromažďuje tuzemské vědce a odborníky, nová skupina je složena ze členů, kteří v loňském roce propagovali kontroverzní promořování.

Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES byla tento týden odvolána od spolupráce s ministerstvem zdravotnictví, kterému momentálně šéfuje Petr Arenberger. K rozpuštění prý lidem z resortu stačil jediný telefonát. Své rozhodnutí ani pořádně nevysvětlili (psali jsme zde).

()

„Byli jsme pod tlakem zájmových skupin i některých úředníků ministerstva zdravotnictví, kterým se nelíbil náš postup,“ uvedl v rozhovoru pro DVTV sociolog Martin Buchtík, který byl také součástí týmu. Na MeSES se skutečně valila kritika ministerstva i vlády kvůli tomu, že za svá doporučení nenesou odpovědnost.

Předseda vlády Andrej Babiš dokonce v dubnu, kdy byla Česká republika stále v neutěšené situaci, uvedl, že skupina dává svá doporučení resortu příliš pozdě. Ta se však proti tomuto tvrzení ohradila.

Nečekané rozhodnutí rozlítilo odbornou veřejnost i opoziční politiky. Vymezili se proti tomu také někteří členové vlády – ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Nezávislou skupinu nahradila skupina, která loni radila promořovat

Skupinu má nahradit Klinická skupina pro covid pod vedením náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Vašákové. Důvody jsou podle ní jasné: „Ministerstvo zdravotnictví je tady od toho, aby mělo samo struktury, které vydávají podklady pro rozhodnutí ministerstva a vlády. Je nutné, aby ministerstvo mělo vlastní odborníky a ty v tuto chvíli má v dostatečném počtu a s dostatečnou expertizou i s procesními zkušenostmi,“ vysvětlila pro server iRozhlas.

Ovšem právě nezávislost byla pro předchozí skupinu MeSES klíčová. Nemohly s ní hýbat politické nálady a radila odborně.

Nová ministerská skupina měla podle Iniciativy Sníh a některých členů MeSES problematický postoj při loňském řešení pandemie koronaviru. „Ta klinická skupina se trochu změnila, v jádru je stále stejná, ale někdy vydávala dost zajímavá rozhodnutí, jako třeba ke kolektivní imunizaci nebo promořování na jaře 2020,“ prohlásil vedoucí MeSES a epidemiolog Petr Smejkal.

Stanovisko členů této skupiny před rokem doporučovalo přirozenou imunizaci označovanou nechvalně proslulým slovem „promoření“. Protiepidemická opatření se měla dodržovat pouze u rizikových skupin obyvatel.

„Tento přístup byl brzy většinou vědecké komunity odsouzen jako naprosto chybný (ochrana rizikových nemožná), nepodložený vědeckými důkazy, vedoucí k obrovskému množství zbytečných úmrtí a ve výsledku drahým lockdownům s dalekosáhlými následky,“ uvádí na svém twitteru Iniciativa Sníh.

 

Zatímco názor o promořování zastával na jaře i sám Smejkal, později – stejně jako ostatní vědci, s dostatečným množstvím nových poznatků, jež o koronaviru dosud nebyly známy – tento postoj přehodnotil. Současná náměstkyně Martina Vašáková však tento přístup zastávala i dále. „Pokud to zvládneme a populace se promoří, tak už tak závažné vlny koronaviru nebudou,“ radila během podzimní vlny v rozhovoru pro deník Blesk z 24. října 2020.

Podle Iniciativy Sníh šíří náměstkyně Vašáková hoax. „Jsem-li nakažen a vydechuju ten virus, koronavirus, do roušky a zpátky vlastně vdechuju, tak de facto mohu zvyšovat koncentraci toho viru v dýchacích cestách. A je prokázáno, že (…) to může zhoršit průběh samého koronaviru,“ cituje skupina její slova v rozhovoru pro Českou televizi. Toto tvrzení, masivně šířené nejrůznějšími dezinformátory na sociálních sítích, bylo popřeno.

K Babišovi nikdy, říká MeSES

„Rád bych s nimi dál spolupracoval, a proto jsem už včera oslovil pány Smejkala a Hela a nabídnul jim, aby skupina radila přímo Radě vlády pro zdravotní rizika, kde mají už teď svého zástupce,“ napsal v reakci na rozpuštění skupiny na twitteru premiér Andrej Babiš.

Členka MeSES Ruth Tachezy však takovou možnost odmítla. „V žádném případě, to jsme odmítli,“ uvedla na tuto otázku. Chtějí si i nadále zachovat nezávislost, a kvůli tomu by do vládního týmu nechtěli vstoupit.

Expertní dvanáctičlenný tým, který tvoří virologové, epidemiologové i sociologové, se dohodl na tom, že navzdory svému rozpuštění na ministerstvu budou dále pracovat a vypracovávat nejrůznější analýzy. MeSES přislíbil, že koncem první poloviny června vydá odborné stanovisko k možnému vývoji epidemie ve střednědobém výhledu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]