Kdo nám vládne 30 let po Listopadu? Sluhové totality, kteří se tváří jako revolucionáři

Vašík

Disidenti a estébáci | FOTO: Vašík

Od sametové revoluce uběhlo třicet let. Často se utěšujeme tím, že je co slavit, protože přece můžeme veřejně říkat, co si myslíme, můžeme cestovat, můžeme podnikat. Ale to by byl opravdu zjednodušený a pohodlný pohled. Náš nejpalčivější problém není jen v tom, že předsedou vlády je někdejší agent Státní bezpečnosti, který v České republice zavádí ruský model řízení společnosti. Je to ve skutečnosti celá mocenská klika těch, kdo se v roce 1989 dostali od kormidla. Teď jsou zpátky v plné síle a ještě se dokáží prezentovat jako alternativní bojovníci proti mainstreamu. Přitom jím sami jsou.

Asi nejkřiklavější ukázkou tohoto fascinujícího paradoxu jsou média. Všimli jste si, která z nich sama sebe nazývají alternativní? Kteří lidé tady prý hlásají nekonformní názory? Nejde teď o to, že jsou z velké většiny dezinformační, ale o to, že různé Parlamentní listy či televize Barrandov jsou zástupci politické většiny a síly. To oni jsou mainstream. Tahle země je jejich, jak nám sdělil pan prezident.

Pozná se to jednoduše. Blábolivý pan Soukup každý týden zpovídá exkluzivně prezidenta republiky. Redaktor Parlamentních listů Radim Panenka s tímto prezidentem napsal dvě knihy rozhovorů a úzce spolupracuje s jeho mluvčím. Navíc na tento web přispívá vlivný člen Rady ČRo pan Kňourek nebo člen Rady ČTK pan Žantovský, který dostal od téhož prezidenta republiky vyznamenání, stejně jako jeho kolega Jan Schneider, který ještě navíc píše do Lidových novin patřících Andreji Babišovi.

Pavel Hofman

Do České televize hojně chodí komunisté, kteří mají přímý vliv na to, zda máme či nemáme vládu. Stejně tak tam běžně vystupují zástupci vydavatelství Mafra z holdingu Agrofert a jsou prezentováni jako nezávislí komentátoři. V tomtéž vydavatelství samozřejmě premiérovi jednoznačně straní, v MF DNES má neomezený prostor on, ale také prezident, Václav Klaus mladší nebo různí zástupci názorů zmiňovaných Parlamentních listů (za všechny jmenujme „historika“ Vlastimila Vondrušku).

Na straně vládnoucí garnitury otevřeně vystupují hned tři televize – Nova (kterou si teď navíc koupil miliardář Petr Kellner, tedy ten, který má přímý vliv na prezidenta), FTV Prima a TV Barrandov. Česká televize už se drží jen těsně a velkou část její rady, stejně jako ostatních rad, obsadili taktéž nominanti ANO, KSČM, SPD či ČSSD.

Podívejme se, kdo další dostal vyznamenání od Zemana. Velká řada estébáků a dalších pohrobků režimu, kterého jsme se měli zbavit před třiceti lety. Poslancem, který spoluudržuje existenci Babišovy vlády, je Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 mlátil studenty během Palachova týdne.

Takže nezbývá než se ptát – kdo je tady v roce 2019 mainstream? Komunisté, estébáci, populisté, dezinformátoři a všichni ti, kdo se snaží zničit vše, co jsme v roce 1989 získali. To je náš skutečný problém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner