Kdo nastoupí po Zemanovi? Jenom jeden kandidát v tom už má dnes jasno a ukazuje drtivou politickou sílu

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš prohrál parlamentní volby na celé čáře. To je fakt a prozatímní tečka za jeho vládnutím. Když tedy dnes mluví o politickém zázraku hnutí ANO v parlamentních volbách, už ve skutečnosti myslí na zítřek a mobilizuje své voliče do nové bitvy. Stylizuje se dnes opětovně do role spasitele a obhájce českých národních zájmů, aby už zítra mohl masově oslovit stejné voliče s úplně novou nabídkou. Hraje pro něj čas, hraje pro něj odpoutání pozornosti nové potenciální vládní koalice během skládání nového vládního kabinetu a budování struktur nové moci. Především však pro něj hraje fenomén rozděleného Česka, kde se voliči populistických, extremistických a levicových stran ocitli po dlouhém čase na vedlejší koleji.

Tohle není levný alarmismus, ani ještě levnější politická konspirace. Tohle je sázka na drtivou politickou sílu, kde aktuální voliči ANO tvoří jenom polovinu obrovského volebního potenciálu v prezidentských volbách. Zatímco se populisté, extremisté a levice v aktuálních volbách atomizovali po vzoru české pravice z dřívějška, stále se tady bavíme o matematickém součtu na úrovni téměř 2 800 000 hlasů, které sehrají jednu z dvou nejdůležitějších rolí v nových prezidentských volbách.

Začínají prezidentské volby

A ta matematika zase tou pouhou matematikou až tak být nemusí. Možná tomu neuvěříte, ale přibližně stejný počet hlasů získal Miloš Zeman v druhém kole prezidentských voleb v roce 2018. Bavíme se o minimálním voličském potenciálu ANO, SPD, Přísahy, ČSSD, KSČM a Volného bloku, bavíme se tady o přirozeném elektorátu a mentálním světě Miloše Zemana, který měl o svém nástupci poměrně jasno.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Babiš tuto alternativu sice svého času nevyloučil, ale jeho zdrženlivost vycházela ze skálopevného přesvědčení, že se znovu stane premiérem. Dnes už tato dilemata řešit nemusí. Premiérem nebude, v nové vládní koalici ho taky budete hledat zbytečně a v nové poslanecké sněmovně by přinejlepším mohl získat funkci místopředsedy. Sorry jako, tohle není nic pro něj. Přestaňme si nalhávat, pragmatik Babiš nebojuje o účast v nové vládě, Babiš dnes cynicky mobilizuje své dezorientované voliče a další voliče „jiného“ Česka ke své účasti v prezidentských volbách.

Kandidát „jiného“ Česka

Hraje pro něj čas, je totiž nejznámějším českým politikem současnosti a může těžit ze znalosti jména, disciplinovaných politických struktur ANO, přímého vlivu na třetinu českých médií a neomezených finančních kapacit holdingu Agrofert. Rovněž si získal renomé v nacionalistických a extremistických kruzích svou falešnou vlasteneckou etudou „Česko na prvním místě“, rovněž musela rezonovat v levicových vodách (ČSSD, KSČM) jeho distribuce státních peněz pro zdravotníky, státní úředníky a především důchodce.

()

Navíc, voliči ANO, SPD, Přísahy, ČSSD, KSČM a Volného bloku slyší přirozeně na volání po silné ruce a autoritativním politickém lídrovi. To všechno jim Babiš nabídne a může nabídnout. Bez ohledu na to, jestli se předčasné prezidentské volby budou konat nejpozději v prvním čtvrtletí 2022, anebo (i když tohle už zní jako sci-fi) v původním termínu, v roce 2023. Dnes mu zdánlivě všechno hraje do karet a aktivní a prozatímní pobyt v opozici mu umožní bezplatnou politickou kampaň v neutrálních médiích a přímých televizních přenosech ze sněmovny.

Spolu pro změnu prezidenta?

Dnes už je jasné, že Babiš se nestane premiérem a třetím nejvyšším ústavním činitelem České republiky. Nestane se ani předsedou dolní komory sněmovny a druhým nejvyšším ústavním činitelem. Paradoxně, může se stát nejvyšším ústavním činitelem a prezidentem. Tomu už nová potenciální vládní pětikoalice zabránit úplně nemůže, ale má nejvyšší čas, aby po rozdělení všech důležitých křesel ve vládě a ve sněmovně začala konečně hledat společného kandidáta a dosáhla změny i v nejvyšší ústavní funkci ve státě. A když ne, musí myslet na to, koho alespoň společně podpoří v druhém kole prezidentských voleb. Babiš tam určitě bude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]