Kdo otrávil život v řece Bečvě na konci září? V neděli vypršela lhůta, kterou dostal přizvaný znalec. Výsledek ale není. Znalec podle policie z objektivních důvodů požádal o prodloužení lhůty na vypracování posudku. Výsledek vyšetřování tak není ani po třech měsících od havárie znám. Termín ukončení vyšetřování policie nesdělila.
„Považujeme za důležité sdělit, že prověřování a případné vyšetřování takto náročných případů probíhá standardně několik měsíců, nikoliv dnů či týdnů,“ upozornila v pondělí, den po uplynutí původní lhůty, mluvčí policie Lenka Javorková.
Mluvčí také uvedla, že policie prováděla pokusy, zajišťovala vzorky a přijímá stále podněty od občanů a novinářů. „V tuto chvíli nelze odhadovat, kolik času bude vyžadovat znalec na zpracování výše uvedených materiálů. Zákon lhůtu na zpracování znaleckého posudku nestanoví, znalec ji obvykle stanoví sám podle rozsahu zpracovávaných údajů,“ sdělila Javorková.
Policie nicméně znovu potvrdila, že ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO lhal, když ve sněmovně tvrdil, že policie na případ uvalila informační embargo. „Jakkoli chápeme zájem veřejnosti o informace v této věci, je nezbytné znovu připomenout, že trestní řízení je ve fázi přípravného řízení neveřejné a není možné průběžně komentovat podrobnosti z probíhajícího šetření. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, s jehož dozorujícím státním zástupcem jsme v úzkém kontaktu a veškeré postupy s ním konzultujeme. Pokud jde o často zmiňované ‚informační embargo‘, znovu sdělujeme, že Policie ČR nikdy žádné neuvalila a nemůže ani bránit žádným subjektům státní správy poskytovat informace k události v mezích své působnosti,“ napsala policejní mluvčí.
Richard Brabec si v kauze počíná od počátku podivně. Nejprve k zřejmě největší ekologické havárii od roku 1989 v ČR mlčel, potom odváděl pozornost od společnosti DEZA, která patří k hlavním podezřelým. Následně lhal o informačním embargu, potom pro změnu lhal o tom, že je kvůli únikům chemikálií do Bečvy vyšetřována jiná společnost než DEZA.
V kauze je právě DEZA z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše hlavním podezřelým subjektem. Brabec pro Agrofert pracoval, řídil některé chemičky. Například Lovochemii, ze které před časem unikly chemikálie do Labe a rovněž zabily ryby.