Kdo podepsal převod akcií? Podle soudce Šotta to ví jen Babiš starší

Andrej Babiš a jeho syn (ČTK / Vondrouš Roman / Petr Kupec)

Andrej Babiš a jeho syn | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman / Petr Kupec

Z vyjádření soudce Jana Šotta při čtení odůvodnění zprošťujícího verdiktu jasně vyplynulo, že dokumenty za Andreje Babiše mladšího podepsal evidentně někdo jiný, protože junior byl v té době prokazatelně v USA. Kdo to je, však není možno z předložených důkazů zjistit.

Zatím neexistuje žádný prokazatelný důkaz o tom, kdo listinu skutečně podepsal. Naopak podle soudu existuje řada přesvědčivých důkazů, že to Andrej Babiš mladší být nemohl. Otázku akcií sám Babiš mladší nijak neřešil, spíš se o to podle soudce starala rodina.

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

„Bez ohledu na to, kdo to podškrábl, Andrej Babiš musel vědět, že to nepodepsal Babiš mladší. Že by to Babiš nevěděl, považuji za nelogické, absurdní. Osoba, která to podepsala, to musela udělat s jeho vědomím a tichým souhlasem,“ uvedl soudce Šott v odůvodnění.

Samozřejmě že připadá v úvahu, že listinu za syna podepsal Andrej Babiš starší, ovšem závěr soudního znalce není v tomto ohledu jednoznačný, a tudíž nelze prokázat, zda Babiš starší listiny opravdu podepsal sám. Znalec neměl totiž k dispozici dostatek rukopisného materiálu od Babiše staršího, který odmítl tyto vzorky ke zkoumání poskytnout.

Podle soudu však vzhledem k okolnostem musel expremiér Babiš vědět a ví to dodnes, kdo přesně dokument opravdu podepsal. Navíc je podle soudu nejasné, proč Babiš mladší nepodepsal třetí a poslední z dokumentů, když v té době tak učinit mohl.

To, aby se vypořádal s morálním aspektem své obhajoby s ohledem na svého syna, ponechal soudce podle svého vyjádření na Babišově svědomí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články