Kdo pracuje pro agenta StB, musí počítat s následky, ministře Vojtěchu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (repro ČT)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: repro ČT

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch byl na sobotní tiskové konferenci o koronaviru bezprecedentním způsobem ponížen. Jeho nadřízený, premiér Andrej Babiš, jej přinutil v přímém přenosu sdělit jméno úřednice, která mu poskytla chybnou informaci, že lékařka ze soukromé laboratoře je v karanténě. Vojtěch poslušně sklopil uši, odpověděl a nijak se neurvalému chování předsedy vlády nevzepřel. A zjevně to ani nemá v úmyslu.

Vojtěch byl evidentně zaskočený stejně jako spousta uživatelů sociálních sítí, kteří video z tiskové konference hojně sdíleli. Ale co je vlastně tak překvapilo? I když se v některých médiích stále říká, že „údajně“, faktem je, že Andrej Babiš byl agentem komunistické Státní bezpečnosti. Copak je takové chování překvapivé u někoho, kdo se za své udávání dodnes neomluvil?

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Nebuďte slušnej!“ „Jméno!“ Tohle vykřikoval předseda vlády před kamerami na tiskové konferenci. A Vojtěch tam stál jako školáček a místo toho, aby odmítl říci jméno, které po něm premiér chtěl, jej po krátkém zaváhání veřejně sdělil. Nepřípustné, nevhodné, neprofesionální, a zejména nedůstojné. Stejně jako chování Andreje Babiše, ale na to už jsme zvyklí.

Kdykoli Babiš dostane příležitost, poslechne hlas krve. Hlas agenta Bureše. Například když poslancům či novinářům říká, že na ně má složky. Když plánuje zveřejnit kompro na své kritiky, případně úkoluje novináře svých novin, aby psali články o jejich majetku či vymyšlených kauzách.

I Babiš sám udávání hojně využívá, je pro něj běžnou pracovní metodou. Příkladem je soutěž Účtenkovka, nedávno v souvislosti s koronavirem chtěl, aby se navzájem udávaly děti, teď zase „spoléhá“ na bdělé sousedy, kteří by mohli odhalit, že někdo nedodržuje podmínky karantény. A tak bychom mohli pokračovat.

Vraťme se ale k tomu obrovskému údivu po odvysílání tiskové konference. Když Babiše neřídí Marek Prchal, prostě se chová přirozeně. Tohle je pravý Andrej Babiš. A pokud někdo lituje ministra Vojtěcha, že byl ponížen, ať si uvědomí, že dobře věděl, že jde do vlády bývalého agenta StB. Tak teď to má.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]