Kdo se bojí Miroslava Kalouska

Pavel Hofman

Miroslav Kalousek | FOTO: Pavel Hofman

Miroslav Kalousek už nebude v roce 2021 kandidovat do poslanecké sněmovny. Dozvěděli jsme se to v den, kdy ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová odmítla přijít do pořadu Otázky Václava Moravce, vymluvila se na „hlasovou indispozici“ a prostě a jednoduše nechtěla Kalouskovi před kamerou čelit. To je jedna z věcí, které skvěle ukazují, co pro českou politickou scénu současný předseda poslaneckého klubu TOP 09 znamená.

Andrej Babiš už léta nechodí s Kalouskem do debat, protože mu naprosto nestačí. Vzděláním, celkovou erudicí, vychováním, ničím. Je to ostatně i jeden z důvodů, proč musel Marek Prchal z Kalouska udělat pro voliče opravdového arciďábla: Babiš na Kalouska nemá, bojí se ho, a tak bylo potřeba ho očernit tak jako nikoho jiného. A taky proto, že se Kalousek odmítl poklonit před naším velkopodnikatelem.

Pavel Hofman

Miroslav Kalousek založil stranu, která ve své době dokázala skutečně oslovit voliče a dokázala také pevně stát (a i dnes stojí) za velmi proevropským programem. Bohužel se nepodařilo TOP 09 dostatečně ukotvit a po odchodu STAN z někdejší koalice stranu oslabili kariéristé a ti, kteří nechtěli podporovat původní program, protože pro ně bylo výhodné něco jiného. A ani za Kalouskem nedokázali stát.

Kalousek je brilantní řečník, který bude ve sněmovně chybět už jen proto, že je těžké nalézt někoho, kdo by mu stačil v glosování situace. Zároveň ale bude chybět ten Kalousek, který se nebojí situaci přesně pojmenovat a který se neschovává za to, že „není Antibabiš“. Jistěže Kalousek je Antibabiš, stejně jako je potřeba být antikomunista, antinacista, antizloděj nebo antipodvodník.

Pravda je také taková, že za Kalouskem celá řada lidí z jeho strany prostě a jednoduše nestála, že si v několika případech nedokázal vybrat spolupracovníky, kteří by ho podrželi a zároveň mu poradili, i kdyby si třeba mysleli něco jiného. Lídra oslabují slabí spojenci. A Kalouskovi spojenci jsou slabí. Vždyť v roce 2017 jsme i proto neviděli Miroslava Kalouska na billboardech TOP 09. Jenže tehdy už Karel Schwarzenberg lidem nestačil.

Autorka tohoto textu považuje za nutné přiznat, že pokud má Kalousek současné situace dost, tak je to pochopitelné. Musí být nekonečně strašné, když den co den sedíte ve sněmovně a tam se u řečnického pultíku střídají lidé z hnutí ANO, z SPD a z KSČM. Z lidského pohledu je to v podstatě k nevydržení.

FORUM 24

Pak je tu ale také druhý pohled. Zbavit se Kalouska je to, co si přál Andrej Babiš. Jeho nohshledi na sociálních sítích používají Kalouskovo jméno jako mantru, kterou lze omluvit jakoukoli zlodějinu majitele hnutí ANO. Proto nelze vítat fakt, že Kalousek už nechce kandidovat, protože to působí jako kapitulace.

A nakonec je tu ten Kalousek-státník. Zakladatel TOP 09 svým krokem jednoznačně dává najevo, že se Česká republika nachází v bezprecedentní situaci. V situaci, kdy je prostě a jednoduše nutné, aby se demokratická opozice spojila, protože i pokud by se nepodařilo Andreje Babiše porazit, v případě spojení mu bude možné alespoň důstojně čelit. V takové chvíli musí jít stranou veškeré marginální spory nebo osobní ambice. Jde o demokratickou budoucnost České republiky. A ať už Kalouskovi kdokoli vyčítá cokoli, tohle je gesto, které zaslouží ocenění.

P. S. A i přesto se ho Babiš a jeho následovníci tak strašně bojí. To je samo o sobě výhra, která nebude zapomenuta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner