Kdo se v březnu utká v boji o filmového Oscara?

Eric Drooker

Dnes budou krátce po jedné hodině odpolední oznámeny nominace na další ročník filmového Oscara. Očekává se, že dojde k rozšíření kritérií pro kategorii nejlepší film, aby se o toto ocenění mohlo ucházet co nejširší spektrum snímků.

K filmům, u nichž se letos očekává, že získají více nominací, patří například Síla psa, Belfast nebo West Side Story. Mezi herci by mohli být nominováni Andrew Garfield, Benedict Cumberbatch či Olivia Colman.

Akademie potvrdila, že ceremoniál bude mít letos moderátora, ale zatím neprozradila, kdo jím bude. Po posledních ročnících je však více než patrné, že se Oscary budou muset proměnit, aby byly zajímavější a přitažlivější pro mladší publikum. V loňském roce zkrácený ceremoniál totiž zcela propadl ve sledovanosti. Částečně se na tom však podepsala absence velkých filmových premiér během výluky způsobené koronavirem.

Filmoví fanoušci očekávají nominace poměrně s napětím, protože je jasné, že se letos s ohledem na omezený počet nominací v soutěži neobjeví i některé divácky úspěšné filmy s hvězdným obsazením. Naopak mohou být překvapivě nominovány i méně známé snímky. V posledních zhruba deseti letech se v kategorii nejlepšího filmu Akademie objevovalo pět až deset nominovaných, v loňském roce to bylo osm filmů. Letos však řídící orgán rozhodl, že jich musí být deset, aby byl seznam kandidátů rozmanitější a také populárnější.

(Týdeník FORUM)

Očekává se, že nominovány budou trháky, jakými byly Spider-Man: Bez domova nebo zatím poslední „bondovka“ Není čas zemřít. Ani jeden z nich však není podle filmových kritiků tradičním oscarovým filmem a spíše než v hlavní kategorii budou nominovány v některé z technických kategorií.

Do boje o nejlepší film má největší šanci zamířit remake muzikálu West Side Story od Stevena Spielberga, autobiografický Belfast od Kennetha Branagha a óda na mládí 70. let Lékořicová pizza Paula Thomase Andersona. Jediným filmem s výrazným kasovním úspěchem, který se pravděpodobně do boje o nejlepší film dostane, je sci-fi sága Duna Denise Villeneuva, která celosvětově utržila 400 milionů dolarů.

Společnost Netflix uvedla, že alegorie Adama MacKaye o klimatických změnách K Zemi hleď! s Leonardem DiCapriem a Jennifer Lawrence v hlavních rolích byla u jejích předplatitelů nesmírně populární. Díky oscarovému obsazení by se tak snímek mohl objevit v kategorii nejlepší film.

Zdaleka nejsilnějším kandidátem streamovací služby by však mohl být snímek Jane Campionové Síla psa, pomalý a intenzivní western s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Mohlo by se dokonce jednat  i o potenciálního vítěze.

Mezi další filmy uvedené na streamovacích službách, které by se mohly ucházet o cenu, patří snímek Ricardovi od Amazon Prime Video, který režíroval tvůrce seriálu Západní křídlo Aaron Sorkin a který se odehrává v Hollywoodu v 50. letech.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Uspět v nominaci by však mohly i další snímky. Třeba film Reinalda Marcuse Greena Král Richard: Zrození šampionek, v němž Will Smith hraje cílevědomého otce tenistek Venus a Sereny Williamsových, které se staly světovými tenisovými jedničkami.

Vybírat se však bude i ze spousty dalších zajímavých filmů, například Řídím své auto, Ztracená dcera, Dům Gucci, Ulička nočních můr a Tragédie Macbeth.

V klání o nejlepší herečku se očekává nominace Kristen Stewartové za roli princezny Diany, Nicole Kidmanové za roli ve filmu Ricardovi, ale mohlo by dojít i na Olivii Colmanovou či Penelope Cruzovou.

Souboj o nejlepšího herce je o něco předvídatelnější a pozorovatelé se obecně shodují na tom, že nominaci mají jistou Will Smith, Andrew Garfield a Benedict Cumberbatch. Další místa by mohli obsadit například Denzel Washington, Cooper Hoffman, Peter Dinklage nebo Javier Bardem.

94. ročník udílení Oscarů se uskuteční 27. března v Los Angeles.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články