Kdo slouží zlu aneb 21 slov Zemanovu morální vinu nesmyje

Eric Drooker

Když se objevily strašlivé záběry z kyjevského předměstí Buče, Miloš Zeman osobně nevystoupil, ale reagoval jen prohlášením, které zveřejnil jeho mluvčí: „Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem.“

Není náhodou, že ruská agentura TASS Zemanovo vyjádření, jako jedno z mála, ne-li jediné z těch, která zazněla z úst západních státníků, citovala. Český prezident nechává totiž otázku konkrétních pachatelů otevřenou. Nahrává tak ruskému tvrzení, že v Buči vraždili vlastní civilisty „rozzuřené bestie z nacionalistických praporů a sil územní obrany“ (dlouholetý premiér Medveděv).

V ruské agentuře, která tlumočí zájmy Kremlu, mají českého prezidenta rádi. Po mnoho let patolízalstvím a podlézavostí, jež při každém setkání s Putinem sršely ze všech Zemanových slov a pohybů, budoval propagandistický obraz ruského prezidenta, coby mocného a moudrého velikána.

   Postupující zlo legitimizoval dlouhou řadou výroků a činů. Od opilého zpěvu na ruské ambasádě prolezlé špiony přes prohlášení, že ruská anexe Krymu je fait accompli (hotová věc), slova o tom, že jedovatý novičok použitý k otravě Skripalových nemusel být z Ruska, protože se vyráběl také u nás, zpochybnění ruské účasti na výbuchu ve Vrběticích, tvrzení, že dění kolem ruského opozičního politika Alexandra Navalného je pouhá šaškárna, až po podlézavý dopis, v němž u Putina škemral o ruské vakcíny proti covidu.

Lidé jako Zeman přesvědčili ruského autokrata, že si po Krymu, Luhansku a Doněcku, atentátu v Salisbury a terorismu ve Vrběticích může dovolit ještě něco mnohem většího – přepadení a zábor Ukrajiny spojené s vražděním civilních obyvatel.

Nic tak vážného se mu nestane. Znovu se najdou politici, kteří to označí za fait accompli – uzavřenou věc. Nemluvě o tom, že právě Zemanovy výroky používala celé roky ruská propaganda k vymývání mozků vlastních lidí. Tak jak je ostatně použila i nyní, když jeho nejednoznačné vyjádření o masakru v Buči citoval TASS.

V tomto kontextu je český prezident morálně…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články