Kdo to byl, nevím, říkal Babiš o srpnu 1968. Dnes už má názor aspoň na Twitteru

archiv

Předseda vlády Andrej Babiš nedorazil na pietu k připomínce roku 1968. Je to logické, loni byl totiž jakožto bývalý agent Státní bezpečnosti vypískán. Jeho tým už ale aspoň ví, že se u tohoto výročí neříká, že nevíme, kdo Československo okupoval.

„Kdo to byl, nevím. Lidi říkali, že přišli Rusáci,“ prohlásil loni Babiš na dotaz, kdo podle něj naši zemi v srpnu 1968 obsadil. Samozřejmě, historie Babiše nikdy moc netrápila. Zato ho trápilo, když před budovou Českého rozhlasu téměř nemohl přečíst projev, protože mu tam občané přišli připomenout jeho vlastní minulost.

Bývalý agent StB tentokrát před rozhlas nedorazil. Zato ale jeho tým napsal na jeho twitterový profil názor, který je značným posunem od „kdo to byl, nevím“. „Události 21. srpna 1968 nebyly žádná nešťastná hra osudu. Byla to invaze cizí mocnosti. Konkrétní zločin konkrétních lidí na pozvání konkrétních zrádců. Způsobila úprk velké části našich nejlepších lidí do ciziny, ztratili jsme celou část jedné talentované generace. Vážím si těch, kteří se okupaci i následné normalizaci postavili. Musíme o té době mluvit, připomínat si ji a vážit si demokracie a svobody, kterou máme dnes,“ stojí na profilu předsedy vlády.

Babiš má sice v rodině „tři emigračky“, ovšem zapomněl připomenout, že to byl právě on, kdo s vládou dosazenou touto cizí mocností kolaboroval. Že to byl on, kdo se normalizaci nepostavil, naopak se mu v ní žilo velice dobře. A že je to on, kdo současnou svobodu a demokracii ohrožuje.

FB

Je ale dobře vědět, že občanský odpor má smysl. Lidé dali najevo, že si nepřejí pošpinění památky roku 1968 tím, že spolupracovník zrůdného režimu, který následoval, zde bude pronášet projevy. Dá se očekávat, že totéž přijde 17. listopadu na Národní třídě.

Drzost těch, kdo před rokem 1989 selhali a nyní se dostali zpátky na výsluní, je bezbřehá. A tak je pozitivní vidět, že je možné je zastavit alespoň v některých případech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner