Kdo udělal z Babiše miliardáře? Tohle je Libor Široký, šéf dozorčí rady Agrofertu

Libor Široký (Twitter Julius Šuman)

Libor Široký | FOTO: Twitter Julius Šuman

Je mnoho lidí, kteří stáli u zrodu fenoménu Andrej Babiš. Jedním z nich je Libor Široký, muž, jehož roli popsal Tomáš Lemešani v knize Z Bureše Babišem.

Dvacetiletá známost, pracovní spolupráce, založení byznysu a jeho řízení. Andreje Babiše s Liborem Širokým spojuje řada obchodních aktivit. Nynější předseda dozorčí rady Agrofertu má za sebou kontroverzní minulost.

Babiše i Širokého spojuje něco, čím se nechlubí rádi. Babiše podezírají ze spolupráce s StB, Libor Široký byl v tajné službě přímo vedoucím agentem.

Člen vedení Babišových podniků se uměl vždycky postavit na správnou stranu, která byla u moci a slibovala výhody a per- spektivu. Ještě během střední školy vstoupil v roce 1969 do Leninského svazu mladých, což nebyla běžná socialistická družina, ale spíše přípravka budoucích komunistických lídrů.

Po maturitě vystudoval Právnickou fakultu v Praze. Po studiu se zaměstnal v podniku ČKD, ale záhy začal zjišťovat možnosti, kde by se uplatnil lépe a získal lepší kariérní možnosti. Řešení našel, když nastoupil do správy Sboru národní bezpečnosti (SNB). Šlo o kontrarozvědný orgán, který se zaměřoval na hledání vnitřních nepřátel.

Jeho pracovní činností byla v podstatě věci různorodá likvidace politické opozice. Pracoval na oddělení, které se zabývalo ideologickou diverzí a emigrací. Studoval a sledoval například kroky Rádia Svobodná Evropa.

Jeho činnost v komunistické tajné službě se v dnešní době mediálně provalila hlavně kvůli kontroverznímu úkolu z roku 1983, který měl známou dohru a skloňuje se dodnes.

Libor Široký založil svazek na herce Petra Štěpánka. Štěpánkův bratr Martin, který byl také hercem a později ministrem kultury, v roce 1981 emigroval do Rakouska a zaměstnal se v německé pobočce Rádia Svobodná Evropa. Petr Štěpánek byl proto vyslýchán a dlouhodobě šikanován. Široký chtěl herce získat pro tajnou spolupráci. Po odmítavé reakci Štěpánka se šikana přitvrdila a přibylo také odposlouchávání.

Od září 1986 působil Libor Široký na oddělení tajné služby, kte- ré mělo za úkol sledovat ukrajinské nacionalisty. Podle archivu bezpečnostních složek mělo oddělení úzkou spolupráci s ruskou KGB.

Zářivá kariéra tajného policisty pokračovala na analytickém od- dělení, kde vyhodnocoval informace různých oddělení, až v roce 1990 v tajné policii skončil.

Vrátil se k právnické praxi a vzal práci u bývalého zaměstnavatele ČKD Služby. Tam se seznámil s několika dalšími budoucími spolupracovníky Andreje Babiše, kteří ho později přes spolupráci v potravinářských společnostech Dobiáš a SKH Investment pře- táhli k práci pro vznikající Agrofert.

Jeho podpis přitom nesou naprosto osudové body podnikového vývoje. Byl to právě on, kdo přišel se zájmem ze strany záhadné- ho investora – švýcarské společnosti O.F.I.

Koncem roku 1996 se jméno Libora Širokého objevilo na valné hromadě Agrofertu v roli zástupce švýcarského investora a většinového majitele Ost Finanz und Investment (O.F.I.). Připomeňme, že tato společnost navýšila základní jmění Agrofertu tak, aby se Petrimex dostal do pozice minoritního akcionáře.

Kontroverze se s firmou spojují kvůli tomu, že dodnes nikdo přesně neví, kdo za ní stál. Andrej Babiš opakuje verzi o tom, že jde o bývalé spolužáky z lycea v Ženevě. Tuto školu však v mládí Ba- biš navštěvoval pouze pár měsíců a verze, podle které měli krát- kodobí spolužáci Babišovi po dlouhých letech důvěřovat natolik, aby mu svěřili nemalý balík peněz, vzbuzuje oprávněné dotazy.

Ani sám Široký o majitelích O.F.I. nemluví. Postupem času zůstal ve strukturách holdingu Agrofert, kde dnes vede hlavní dozorčí orgán skupiny.

Pokud si chcete přečíst o dalších osobách spojených s Babišovou minulostí, objednejte si knihu ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]