Kdo volil Donalda Trumpa? Vzpoura ztracených chudých se nekonala

WHNT.com

Oproti všeobecně rozšířené představě tvoří jádro Trumpových voličů americká střední třída. | FOTO: WHNT.com

Voliči Donalda Trumpa jsou líčeni jako méně vzdělání, starší a chudší běloši z malých měst a venkova, zatímco voliči Hillary Clintonové jako vzdělanější, mladší a bohatší obyvatelé velkoměst a příslušníci menšin. Jaká je ale skutečnost?

Je pravda, že bílí voliči, kteří stále představují zhruba 70 % elektorátu, většinou volili Trumpa (58 %). Afroameričané a Hispánci volili v naprosté většině Hillary Clintonovou, přičemž Donalda Trumpa jich volila pouze jedna pětina.

Mezi bílými voliči Donalda Trumpa pak dominovali muži (63 %), ale volila ho i většina bílých žen (53 %). Ve věci barvy pleti tedy představa Trumpova elektorátu odpovídá realitě.

Bohatší spíš pro Trumpa

V dalších aspektech však tomu tak již není. Donalda Trumpa volili spíše bohatší lidé. Většina Američanů vydělávajících pod 50.000 dolarů (1,24 milionu korun) za rok, kteří tvoří 36 % ze všech voličů, volila Hillary Clintonovou.

Většina těch, kdo vydělává víc, volila Trumpa. Trumpovi podporovatelé se tedy v žádném případě nerekrutují z okruhu občanů, kteří by měli ekonomické problémy.

Volba Donalda Trumpa rozhodně nebyla vzpourou „ztracených“ chudších bělochů, kteří kvůli svému nižšímu vzdělání a příjmům nedokáží čelit výzvám globalizace.

Představa, že Trumpovi chybí hlasy vzdělaných bělochů, a že tudíž vsadil na hlasy méně vzdělané části populace, je pak zcela mylná. Většina vysokoškolsky vzdělaných bělochů hlasovala totiž právě pro Trumpa (54 % vysokoškolsky vzdělaných mužů a 45 % vysokoškolsky vzdělaných žen).

Pro Hillary Clintonovou hlasovalo 45 % vysokoškolsky vzdělaných bělochů. Pravda je pouze to, že u bělochů, kteří nemají vysokou školu, je Trumpova podpora ještě vyšší, a to 67 %.

Úplně správná není ani představa o věku Trumpových voličů. Mladí bělošští voliči ve věkové skupině 18–29 let volili většinou Trumpa (48 %), zatímco pro Clintonovou hlasovalo pouze 43 % z nich.

V této věkové skupině neuspěl Trump pouze u Afroameričanů (9 %) a Hispánců (24 %). U této skupiny si ale vedla ve srovnání s minulou volbou Baracka Obamy hůře i Hillary Clintonová.

Pro Hillary velká města

Obraz Trumpových voličů však sedí, co se týče jejich rozvrstvení po území Spojených států. Hillary Clintonová vyhrála téměř v 90 % velkých měst, zatímco Trump vyhrál z 75 až 90 % ve zbylých částech země, tedy na předměstích, v malých městech a na venkově.

Ačkoli jsou tyto oblasti řídčeji obydleny, jsou pořád domovem většiny voličů.

Oproti rozšířené představě tak Trumpovo vítězství spočívá v podpoře vzdělaných a bohatších bělošských voličů každého věku a obou pohlaví s tím, že základ jeho elektorátu tvoří střední třída.

■ Autor je advokát. Přednáší právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a dalších vysokých školách.

Komentář vyšel na webu HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner