Kdo vyhrál víkendové volby? Určit vítěze je ošemetné

()

České komunálky mají vždy mnoho vítězů a skoro žádné poražené. Dá se v nich totiž vybrat mnoho kritérií, podle nichž je možné určit, kdo vyhrál a kdo naopak propadl. Analýzu komplikují dva faktory. Pomalu v každém městě se kandiduje v jiné sestavě stran a v odlišných koalicích. Zároveň „stojí“ jeden mandát v zastupitelstvu malé obce úplně jiný počet hlasů než v největších městech republiky. Určování opravdových vítězů je proto poměrně ošemetné.

Velká města pro vládu

Přesto je možné odkrýt hlavní trendy a výsledky zhodnotit. V největších městech jasně dominovaly strany vládní koalice. Spolu nebo jeho část vyhrálo v Praze, Brně i Plzni. Starostové ovládli Liberec a z pěti největších měst zůstalo ANO největší politickou silou jen v tradičně levicové Ostravě. To potvrzuje, že se Andreji Babišovi nepodařilo z komunálních a senátních voleb udělat referendum o nedůvěře vůči vládě Petra Fialy. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by se opozičním stranám ve víkendových volbách nedařilo. Opozice sílila zejména ve městech velikosti okresních center. Tam se podařilo posílit v první řadě hnutí ANO. Na této úrovni se jeho nárůst pohyboval v různých pásmech, ale zejména na Moravě mu přinesl celou řadu místních vítězství. Na mnoha místech ANO a SPD dokázaly získat téměř všechny hlasy, které před čtyřmi lety získala so­­ciální demokracie a komunisté. V řadě případů ovšem obě zmíněná celostátní opoziční hnutí odsála určitý počet hlasů i různým nezávislým a místním uskupením. Ta se před čtyřmi roky zdála jako sílící trend, letos ale narazila právě na relativně vysoký výsledek babišovců a okamurovců ve městech střední velikosti.

Okresy pro ANO a SPD

Nebylo to ale Babišovo ANO, které si připsalo o víkendu největší nárůst. Tahle meta patří protestní SPD, která v minulosti v komunálních volbách nedokázala uspět, ale letos se stala opravdu výrazným hráčem komunální politiky. Ta totiž tentokrát do značné míry podlehla celostátním sloganům a umožnila nárůst okamurovců, kteří v některých i okresních městech dosáhli až na 15 procent hlasů. Zatím ale naštěstí platí, že se SPD nedostává do městských radničních koalic. Hnutí ANO je totiž v řadě případů…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články