Kdo vystřídá Miloše Zemana na Pražském hradě? Průzkumy hovoří jasně

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Do prezidentských voleb zbývá přibližně rok a v médiích se na pozicích potenciálních kandidátů objevují různá jména. Zatím však není jasné, kdo neodolá a do volebního klání, které rozhodně nebude vedeno v rukavičkách, skutečně vstoupí.

Koalice SPOLU si podle informací Deníku N nechala na konci roku zpracovat k prezidentským volbám interní průzkum. Zcela jistě jde o promyšlený krok. Má pomoci s hledáním osobnosti, jež bude schopna porazit Andreje Babiše, který sice tvrdí, že ještě není o své kandidatuře rozhodnut, ale k případnému hradnímu křeslu upíná veškerou svoji pozornost a naději.

()

Vždyť prezident je ze zákona neodpovědný. Není jej tedy možné po dobu výkonu funkce zadržet, stíhat pro trestný čin, ale ani pro přestupek či jiný správní delikt. A nestíhatelnost se vztahuje jak na dobu před vznikem mandátu, tak na činy spáchané během působení v křesle prezidenta. A to je pro trestně stíhaného Babiše doslova svatý grál. Kandidaturu šéfa hnutí ANO tak lze brát jako na více než sto procent potvrzenou.

Právě proto politické strany včetně koalice SPOLU hledají vhodného člověka, který by v ideálním případě dokázal expremiéra porazit. SPOLU se tak obrátilo na agenturu Ipsos a nechalo si zpracovat pohled na to, jak by si někteří kandidáti, jejichž jména se v souvislosti s volbou skloňují, v souboji s Babišem vedli. Zjišťovány byly běžné informace – jak by konkrétní kandidát dopadl v prvním kole, nakolik je znám široké veřejnosti či jak by mohl dopadnou v druhém kole prezidentské volby.

Průzkum ukázal několik důležitých věcí. Zdá se, že Andrej Babiš by do druhého kola postoupil s pohodlnou podporou svých příznivců. Volilo by jej přibližně 23 % lidí a volební potenciál, tedy síla, která by jej mohla volit, pokud by dostal hlas od všech svých příznivců, kteří zvažují, že by volební lístek vhodili právě jemu, atakuje dokonce 35 %.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Další kandidáti pak mají poměrně značný odstup. Petr Pavel by získal 12,5 % a celkový volební potenciál má přibližně 27 %.

Důležité bude, kolik lidí se do volby zapojí a bude v prvním kole usilovat o postup do rozhodujícího klání. „Můžeme tady mít osm skvělých kandidátů, každý bude mít mezi šesti a deseti procenty. Do druhého kola se tudíž dostanou dva kandidáti z radikálních nebo populistických stran, kteří budou mít třeba 14 a 18 procent,“ nastínil v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy premiér Petr Fiala.

Průzkum SPOLU kromě skutečných preferencí zahrnoval i otázku na známost potenciálních kandidátů. Asi není překvapivé, že nejznámější jsou aktivní, či donedávna aktivní, politici – Babiš, Okamura a Kalousek. Naopak k nejméně známým jménům patří rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kterou zná jen asi 25 % oslovených.

Při porovnání poměru známosti kandidáta a důvěrou mezi respondenty si nejlépe vedl Petr Pavel, jehož zná 56 % oslovených a více než polovina z nich mu důvěřuje.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Průzkum však zjišťoval i hypotetické druhé kolo, kde se bere za takřka jasné, že jedním z postoupivších kandidátů bude Andrej Babiš. Průzkum pak simuloval situaci, že by se s ním utkal buď Petr Pavel, Pavel Fischer, Miroslava Němcová, Miloš Vystrčil, Miroslav Kalousek či Vít Rakušan, který však oznámil, že se o kandidaturu pokoušet nebude. A výsledky jsou zajímavé. Šanci na poražení Babiše by totiž měli jak Petr Pavel, jenž by získal 54 %, tak Vít Rakušan s 50,4 %. U Pavla Fischera se odhad zastavil na 49,4 %, v případě Miroslavy Němcové na 48,1 %. Miloše Vystrčila by volilo 46,4 oslovených a Miroslava Kalouska jen necelých 40 %.

Shodou okolností je v této době k dispozici i průzkum společnosti SANEP. Podle něj by však jak v prvním, tak ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil Andrej Babiš. Spolufavoritem je i zde Petr Pavel. Zatímco Babiš by v prvním kole získal přízeň 26,1 %, Pavla by volilo 20,2 %. Bronzovou příčku by obsadil senátor Pavel Fischer, jehož by preferovalo 11,3 % voličů, a na čtvrté místo by se dostala Danuše Nerudová, a to se ziskem 7,2 %. Jen o desetinu méně by si pak odnesl Miroslav Kalousek. Okolo pětiprocentní přízně pak oscilují naděje lékaře a senátora Marka Hilšera (5,2 %), senátora a někdejšího prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše (4,8 %), senátorky Miroslavy Němcové (4,5 %) či předsedy senátu Miloše Vystrčila (4,3 %). Exprezident Václav Klaus má 4,2 % fanoušků. Jako úplně poslední sledovaný se umístil majitel televize Barrandov Jaromír Soukup. Tomu by v hypotetickém pořadu „Volba Jaromíra Soukupa“ věnovalo pozornost asi 0,4 % lidí.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Druhé kolo, do něhož by pravděpodobně postoupila dvojice Andrej Babiš – Petr Pavel, by se ziskem 51,7 % vyhrál bývalý premiér.

A jakým kandidátům nejvíce věří sázková kancelář Fortuna? Nejlepší kurs 3 patří Andreji Babišovi. O 0,25 bodu horší ocenění má Petr Pavel. Odstup dalších jmen je již větší. Na třetím místě je v tuto chvíli Danuše Nerudová s kursem 9,5, Pavel Fischer je čtvrtý s kursem 11 a Miroslav Kalousek na pátém místě má kurs na výhru vypsán na hodnotu 15. Věčná kandidátka kamkoliv a za kohokoliv Jana Bobošíková má kurs 500, tedy naprosto stejný jako moderátorka Světlana Witowská a jen o 55 bodíků lepší než exministr obrany, exředitel aerolinií a nyní šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. K outsiderům podle Fortuny patří Miroslav Sládek, jehož kurs je 4500, a na posledním místě trůní zápasník Karlos „Terminátor“ Vémola, jehož nečekané vítězství by potenciálnímu sázejícímu vyneslo za každou vsazenou korunu 5555 Kč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]