Kdy osedlají ukrajinští letci moderní stroje? Velká Británie bude cvičit piloty pro západní stíhačky, píše britský tisk

Britský premiér Rishi Sunak (Profimedia)

Britský premiér Rishi Sunak | FOTO: Profimedia

Očekává se, že během utajované návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Londýně oznámí britský premiér Rishi Sunak nové dodávky zbraní pro napadenou Ukrajinu a také speciální program pro výcvik jejích vojáků.

„Návštěva prezidenta Zelenského ve Spojeném království je důkazem odvahy, odhodlání a boje jeho země a důkazem nerozbitného přátelství mezi našimi dvěma zeměmi… Od roku 2014 poskytuje Spojené království ukrajinským silám životně důležitý výcvik, který jim umožňuje bránit svou zemi, chránit svou suverenitu a bojovat za své území,“ prohlásil podle The Guardian premiér Rishi Sunak.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain)

Jedná se o první návštěvu ukrajinského prezidenta ve Velké Británii od začátku ruské invaze téměř před rokem. Volodymyr Zelenskyj se kromě Rishiho Sunaka má setkat i s králem Karlem III. Informaci oficiálně potvrdil Buckinghamský palác. Ukrajinský prezident by měl vystoupit v britském parlamentu a poté odcestovat do Bruselu.

Britský premiér v souvislosti se schůzkou oznámí rozšíření ukrajinského vojenského výcvikového programu. Nově bude zahrnovat stíhací piloty a námořní pěchotu. To má podle okolí britského premiéra zajistit, že Ukrajina bude mít v budoucnu armádu schopnou bránit své zájmy. Tento výcvik poskytne pilotům schopnost létat s moderními stíhačkami, které splňují standardy NATO. O tyto stroje Ukrajina dlouhodobě své západní spojence žádá, ale zatím jí nebyly dodány.

Podle informací z Downing Street bylo v posledních šesti měsících ve Velké Británii vycvičeno a na Ukrajině uvedeno do pohotovosti 10 000 vojáků. Letos je plánován výcvik dalších dvaceti tisíc mužů a žen.

Navíc se očekává, že dnes budou vyhlášeny i další sankce, a to i proti těm, kteří pomáhali ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi budovat jejich jmění, a společnostem, které profitují z válečné mašinérie Kremlu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články