Kdyby Babiš vyráběl roušky, bude ČR největším pomocníkem Číny

(Facebook Andreje Babiše)

Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Čína oficiálně požádala o humanitární pomoc také Českou republiku. Jenže Andrej Babiš odmítl Číňanům pomoci s tím, že „sami máme málo“. Přesněji řečeno, vzkázal, že Česká republika Číně humanitární pomoc nepošle, musí si roušky šetřit pro své občany. Dosti neobvyklé gesto v takto vypjaté situaci. Navíc když se Česká republika pod vedením Babiše a Zemana dlouhodobě tváří jako největší kamarád Číny v Evropské unii.

Situace by však pro Českou republiku nemusela být tak ostudná, jak nyní je. Stačila by drobnost. Aby Agrofert vyráběl roušky a další zdravotnický materiál, který by teď Číně pomohl. Kdyby to tak bylo, stát by už každému občanovi doručoval roušku domů, sklady by byly přeplněné a do Číny by z ČR mířily desítky milionů roušek. Jenže Agrofert roušky nevyrábí.

Že je to přehnané? Agrofert začal z řepky vyrábět biosložku povinně přidávanou do nafty. A kdo se stal obratem největším dodavatelem této biosložky státu? Agrofert. Za neuvěřitelných podmínek, a to v situaci, kdy na trhu byla kvalitnější a ekologičtější možnost, jak tuto biosložku vyrábět. Pojďme dále, Babišův investiční fond skoupil reprodukční kliniky. A kdo je největším příjemcem plateb od VZP v tomto odvětví? Kliniky Babišova fondu. Kdo rozhoduje o tom, jakým způsobem bude stát prostřednictvím VZP umělé oplodnění podporovat? Vláda Andreje Babiše. Navíc, po reprodukčních klinikách chodí kontroly z finančních úřadů, jak popsal před časem Deník referendum. Kdo rozhoduje o tom, kam tato kontrola půjde a co ji bude zajímat? A kdo řídí finanční úřady? Ano, vláda Andreje Babiše.

Takhle to teď v České republice funguje. Jde jen o příklad. Těch oblastí, ve kterých je Andrej Babiš v ohromném, nekonečném střetu zájmů, je mnohem více. Není tedy pochyb o tom, že kdyby byl pan premiér i výrobcem roušek, stát řízený Babišem by teď od výrobce roušek Babiše nakupoval za miliony korun roušky a posílal je ve velkém do Číny, protože je slušností a povinností pomáhat, když je potřeba, že? A ještě by se vysmátý Babiš nechal na letišti vyfotit, jak nakládá bedny s rouškami do letadla. Ale udivení Číňané se možná dočkají, možná že právě teď Babiš nějakou šikovnou továrničku na roušky kupuje. Přece jen je to obor na vzestupu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]