Německo se po poklesu dodávek z Ruska přiblížilo k zavedení přídělového systému na plyn. Země podle ministerstva hospodářství spustila „alarmovou“ fázi nouzového plánu pro řešení nedostatku plynu. To je poslední dějství v patové situaci mezi Evropskou unií a Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že Rusko používá plyn v reakci na sankce EU „jako zbraň“. „Nesmíme si nic nalhávat. Snížení dodávek plynu je z Putinovy strany ekonomickým útokem na nás.“ Podle ministra budou Němci muset snížit spotřebu. Habeck řekl, že „snad nikdy“ nebude potřeba plyn pro německý průmysl dávkovat, ale dodal, že to samozřejmě nemůže vyloučit.
BBC.com píše, že Německo nyní přešlo k druhé fázi svého třídílného krizového plánu, který se spouští v případě narušení dodávek plynu nebo velmi vysoké poptávky.
„Vláda poskytne půjčky ve výši 15 miliard eur, aby se pokusila naplnit zásobníky plynu, a začne prodávat plyn průmyslu v aukcích, aby povzbudila velké podniky k menší spotřebě. Přechod na druhou fázi plánu zvyšuje tlak na dodavatele a provozovatele sítí, aby vyrovnali narušení dodávek přijetím opatření, jako je hledání alternativních zdrojů plynu. Země však nechce dopustit, aby energetické společnosti přenesly prudce rostoucí náklady na zákazníky, ačkoli to je v rámci druhé fáze teoreticky možné.“
K zásahu státu by došlo v rámci třetí etapy, pokud by došlo k výraznému narušení dodávek, s nímž by si trh nedokázal poradit. Pak by byly dodávky na příděl. Nejdříve by byly omezeny dodávky pro průmysl, zatímco domácnosti a kritické instituce, jako jsou nemocnice, by nadále dostávaly dostupný plyn.
Šéf klimatické politiky EU Frans Timmermans ve čtvrtek 24. června uvedl, že omezení dodávek plynu z Ruska se nyní týká dvanácti zemí Evropské unie. Šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol varoval, že Rusko může zcela přerušit dodávky plynu do Evropy a že Evropa se na to musí okamžitě připravit. Rusko již přerušilo dodávky plynu Polsku, Bulharsku, Nizozemsku, Dánsku a Finsku kvůli jejich odmítnutí dodržovat nový systém plateb.
Ekonomický analytik BBC Faisal Islam píše, že ohledně uhlí bylo řešení energetické závislosti na Rusku jednodušší, než je tomu v případě plynu: „S uhlím to bylo snadné, protože ho mohou jednoduše nakupovat ve formě lodní přepravy například z Jihoafrické republiky nebo Kolumbie. Také ropa se převážně vozí na tankerech, kromě jedné rafinerie napojené na ropovod z Ruska. Plyn však potřebuje značné investice do alternativní infrastruktury, v podstatě do terminálů LNG, které umožňují nákup přepravovaného plynu z celého světa. To obvykle trvá roky, ale Německo zkoumá myšlenku plovoucích terminálů, které by podle některých odhadů mohly být připraveny do konce roku. Stavba dalších stálých terminálů bude trvat zhruba dva roky, což je součástí německé snahy snížit závislost na ruském plynu z 55 procent na 10 procent.“
Pak je tu ale mnohem větší problém, odkud se přepravovaný plyn bere. „Ještě před požárem klíčového amerického exportního terminálu v Texasu, ke kterému došlo počátkem června, bylo teoreticky třeba najít 155 miliard metrů krychlových ruského plynu vyváženého do Evropy plynovody ze současného trhu 500 miliard metrů krychlových přepravovaných LNG. K uspokojení této poptávky musí producenti vytěžit mnohem více plynu, ale například pro Katar je snadné prodávat jej na základě dlouhodobých kontraktů trvajících déle než deset let. Německo chce kratší smlouvy, které by odrážely jeho snahu postupně se zbavit fosilních paliv. Přesun německé poptávky po energii na tomto trhu každopádně zvýší ceny pro celý svět.“
Krátkodobě se Německo bude snažit udržet nabídku a poptávku v německém energetickém systému. A zatímco se bude snažit rozšířit své možnosti dovozu plynu, možná se bude muset připravit na „řízení poptávky“, tedy spotřebovávat méně energie ve svých továrnách a domácnostech. To hrozí recesí v celé Evropě.