Kdyby se Babišova jednání o covidu vysílala v televizi, může na vládnutí zapomenout

Andrej Babiš (Andrej Babiš / Twitter)

Andrej Babiš | FOTO: Andrej Babiš / Twitter

Další kolo premiérova bezradného vyjednávání o podobě českého boje proti pandemii máme za sebou. Opět se nejednalo o konstruktivní debatu, jejíž výsledek by naši zemi posunul k lepším číslům a hlavně k menšímu počtu nakažených obyvatel. Jak se znovu ukázalo, Andrej Babiš neví, co má dělat, ale to mu nebrání v tom, aby se choval suverénně i v době, kdy máme ve světě ostudu jako už dlouho ne.

Zástupci opozice i šéf odborů odcházeli ze setkání s ministerským předsedou otrávení. Není divu, místo vládního plánu, jak se popereme s alarmující situací kolem covid-19, opět od Babiše neslyšeli nic podstatného. Josef Středula si dokonce na twitteru posteskl, že se musel jít vydýchat. Až tak to bylo otřesné, až tak moc byl premiér nepřipravený. 

FORUM 24 (archiv)

Opět se tak potvrdila slova hejtmanů, kteří z prvního kola jednání  o prodloužení nouzového stavu odcházeli znechucení. Někteří dokonce váhali, zda mají s premiérem ještě usednout k jednacímu stolu a nechat se znovu zasypat vlnou arogance a agresivity.

Problém je ovšem v tom, že i kdyby každý, kdo se schůzek, na nichž se má řešit osud naší země v době koronavirové, měl sebevětší snahu o dialog, nemá šanci. Babiš totiž krizovou situaci stále bere jako celé své politické působení. Pro majitele hnutí ANO se jedná o jednu velkou předvolební kampaň, která skončí až v momentě, kdy se rozhodne odejít do ústraní.

Taková kampaň vyžaduje hned několik důležitých věcí. Jednou z nich je propouštění informací, které vytvářejí z Babiše bezchybného manažera. To se však může dařit pouze v momentě, kdy image ministerského předsedy nekazí on sám. Voliči ANO totiž nevěří jakékoliv zprávě, která by z jejich politického guru dělala neschopného člověka v čele státu.

Jediné, co může v současné situaci Babiše poškodit, je tedy on. Proto by jeho hysterické chování, plné vulgarismů nejhrubšího zrna, mělo konečně spatřit světlo světa. Určité náznaky sice známe z poslanecké sněmovny, kde se premiér občas nechal unést a ukázal svou pravou tvář, ale to je málo.

Dokud budou jednání probíhat za zavřenými dveřmi, bude si víc jak 25 procent voličů, hlasujících pro hnutí ANO, stále myslet, že předseda vlády je obětí spiknutí lidí, kteří ho chtějí dostat z politiky. Vzhledem k tomu, že pandemická situace utajené jednání vyžaduje, musí zatím stačit zkazky těch, kteří museli s Babišem diskutovat. 

Komu však nestačí, že jsme worst in covid, aby pochopil, že máme neschopnou a nezodpovědnou vládu, tomu zřejmě není pomoci. Kolik životů však bude nejdražší volební kampaň Andreje Babiše ještě stát? Už teď je jasné, že další generace nám za ni budou pořádně nadávat. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]