Kdyby Zaorálek chodil do práce, mohla mít kultura podmínky jako restaurace, říká Hrušínský

Jan Hrušínský  (ČTK)

Jan Hrušínský | FOTO: ČTK

Rozvolňování v kultuře je tématem, které trápí mnoho herců, zpěváků, ředitelů a majitelů divadel i koncertních sálů. Pro mnohé jsou totiž vládní opatření, která stále nedovolují kulturu nastartovat na sto procent, nepochopitelná. Svůj názor k současné situaci vyjádřil i principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Podle něj nese podstatnou část odpovědnosti ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Brzy začne léto a s ním se k lidem vrátí i kultura. To zní krásně, že? ptá se známý herec na svém facebookovém profilu. Kdyby pan Zaorálek chodil do práce a dostavil se na zasedání vlády, když se jednalo o rozvolnění, mohla mít kultura stejné podmínky jako restaurace, služby, obchody nebo hazardní herny a kasina, dodává.
Hrušínský tím naráží na fakt, že Zaorálek, i když kritizoval, že se nerozvolňuje podle toho, jak mu slíbila hlavní hygienička, sám pochybil. Bohužel, pan ministr si jel místo toho něco zařizovat do Ostravy, takže například Na Jezerce v restauraci teď může být obsazena plná kapacita, ale v divadle jen polovina. Podmínky jsou výhodné jen pro velké sály. Pro divadla s menší kapacitou hlediště ne, je přesvědčen provozovatel pražského divadla.
V pondělí 7. června začínáme hrát a budeme hrát, i kdyby nám dovolili diváky jen do jedné řady, vzkazuje Hrušínský všem divákům s tím, že se společně se svými hereckými kolegy těší, až se opět po dlouhých měsících potkají.

Kromě restrikcí v kulturní oblasti se člen slavné herecké rodiny vyjádřil i k dalším útokům Parlamentních listů na jeho osobu. S dezinformačním webem má Hrušínský spor již delší dobu, a jak se zdá, stále není u konce. Před týdnem jsem si povídal se senátorem Václavem Láskou v jeho podcastu Neřízená střela. Zavtipkovali jsme na téma, jak dlouho bude trvat, než se objevíme v proruských Parlamentních listech, vzpomíná Hrušínský. Byli jsme tam oba za pár vteřin. Já během týdne třikrát v titulku, ve vyhledavači PL u mého jména vyplavalo během 20 vteřin 10 160 zmínek, u Vaška 12 600. A ty boží titulky! dodává.

Hrušínského to však nepřekvapuje. Koukám, že nějakému panu Vyoralovi z PL připadám nebezpečný. Bojí se také předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a má strach ze zpěváka Tomáše Kluse. Ten pan Vyoral si asi myslí, že lež je názor. Chudinka malej. Copak asi jeho maminka a tatínek říkají tomu, že jejich chlapeček skončil v Parlamentních listech pliváním na lidi? Nemá smysl se tím dál zabývat, pokusil se dlouhodobou názorovou přestřelku s PL ukončit Hrušínský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]