Kdyby Zeman posadil amerického velvyslance do první řady, viděl by ho. Podle Hamáčka a Jurečky se musí omluvit

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman by se měl podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) omluvit americkému velvyslanci Andrewu Schapirovi za svůj výrok o diplomatově neúčasti na oslavách státního svátku 28. října na Pražském hradě. Hamáček to uvedl na svém twitteru.

K omluvě vyzval hlavu státu na svém twitteru také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který kritizoval i prezidentova mluvčího za jeho dnešní výrok o Schapirově odchodu z funkce.

„Netřeba se omlouvat neviditelnému,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zatím se tedy nezdá, že by byl pan prezident schopný se omluvit.

Zeman Schapira ve středu obvinil, že se „jako téměř jediný z velvyslanců“ nezúčastnil oslavy státního svátku 28. října. Americké velvyslanectví ale prezidentovo tvrzení odmítlo. Podle ambasády Schapiro na ceremoniálu ve Vladislavském sále byl. Potvrdil to dnes také německý velvyslanec v Česku Arndt Freytag von Loringhoven, který vedle Schapira seděl.

„Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný,“ reagoval ve středu na sdělení amerického velvyslanectví prezidentův mluvčí Ovčáček.

Je přitom samozřejmě výlučným problémem prezidentské kanceláře, že opět, stejně jako loni, neposadila velvyslance Spojených států amerických při hlavní části oslav, tedy při předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále, na místo, ze kterého by viditelný byl. Míst přece bylo dost, když řada politiků účast na ceremoniálu odmítla.

Ministr Jurečka kritizoval dnes také výrok Jiřího Ovčáčka, který na twitteru vítal očekávaný konec Andrewa Schapira ve funkci velvyslance. „Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to významné posílení našich historicky pevných vztahů k USA,“ napsal prezidentův mluvčí. Podle Jurečky chybí Ovčáčkovi férovost, schopnost přiznat chybu a omluvit se.

Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného republikánského prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. U politicky jmenovaných velvyslanců, kteří nejsou kariérními diplomaty, je odchod při změně americké administrativy pravidlem, vysvětlil bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář.

Schapira jmenoval velvyslancem současný americký demokratický prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Během svého působení v Praze se Schapiro dostal do sporu s českým prezidentem. Velvyslanec měl loni výhrady k Zemanově cestě na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, kterých se kvůli ruské okupaci Krymu a města Sevastopol a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny (do kterého je zapojena ruská armáda) neúčastnila většina evropských státníků. Zeman na to reagoval, že Schapiro má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]