Kdybych věděla, co vím teď, do ANO nevstoupím, říká poslankyně Zelienková

Eric Drooker

Za částečný omyl považuje zpětně své členství v hnutí ANO odcházející členka a poslankyně Kristýna Zelienková. Pokud by v době vstupu do Babišova hnutí věděla to, co ví dnes, nikdy by do něj nevstoupila. Zelienková to řekla v pořadu České televize Interview ČT24.

S rozhodnutím odejít z hnutí ANO vyčkávala kvůli tomu, že si chtěla být úplně jistá, že krok, který učiní, bude správný. Kategoricky odmítá, že by za jejím odchodem byla neúspěšná snaha svést v podzimních krajských volbách boj o křeslo hejtmanky Středočeského kraje.

V hnutí ANO jí nejvíce vadilo neustálé porušování stanov a ztráta jakýchkoli iluzí o tom, kam hnutí spěje. Nedokázala se také smířit s vysvětlením Andreje Babiše ohledně kauzy Čapí hnízdo. „Já jako jediná jsem se otevřeně vyjádřila k tomu, že se mi nelíbí, jak pan Babiš žádal o dotaci, nebo spíše jeho děti žádaly o dotaci. A vlastně se mi nelíbil ani ten způsob, jakým to vysvětlil a jakým to sdělil nejen poslaneckému klubu, ale také celé sněmovně,“ popsala.

Babišovi se neodporuje

Podle ní Babiš selhal po morální stránce. „Já jsem čekala, že když už dva týdny kličkoval a nebyl schopný říct, kdo byl majitelem farmy Čapí hnízdo v té době, tak že aspoň bude chlap, přijde a řekne, udělal jsem chybu, mrzí mě to,“ vysvětlila Zelienková.

Přestože v kauze Čapí hnízdo zaznívaly mezi poslanci hnutí ANO pochybnosti, závěr celé diskuse byl jiný, nadirigovaný shora. „Řeklo se, že všichni stojíme za Babišem, a tím to skončilo,“ popisuje poslankyně.

Andreji Babišovi však své výhrady osobně neřekla. Diskuse se šéfem hnutí ANO je totiž podle ní složitá, pokud mu na něčem záleží. „On si tvrdě stojí za svým a vy vidíte, že je zbytečné plýtvat energií, abyste ho přesvědčovali o něčem, protože je to nemožné,“ popsala jednání s oligarchou. Hnutí ANO podle ní nemá vnitřní opozici, nebo o ní alespoň ona sama neví.

Odklonilo se ANO od dobré myšlenky, nebo ji nikdy nemělo?

Zelienková vstupovala do politiky jako podnikatelka v době, kdy podle ní správa věcí veřejných zažívala krizi. „Politické strany, které tady jsou od revoluce, procházely krizí a neměly co nabídnout voličům. V tu chvíli přišel pan Babiš s tím, že založí protestní hnutí, které chce bojovat proti zaběhlým praktikám. A já tomu všemu věřila. V té době jsem rozuměla řeči pana Babiše. Teď už jí nerozumím. Já si myslím, že se od toho odkláníme,“ uvedla.

Zelienková v současnosti sama neví, zda je ještě oficiálně členkou ANO. „Já jsem podala rezignaci na členství v pátek, tak počítám, že od pátku nejsem členkou hnutí,“ řekla a dodala, že reakce na její odchod přišla pouze od několika kolegů. „Bylo to v duchu: Chápeme tě, zůstáváme kamarádi,“ popsala.

I přes odchod z hnutí ANO ale zůstává v Poslanecké sněmovně. „Teď vidím, že hnutí se od té původní myšlenky odklání, a já nevím kam. Chtěla bych zůstat nezařazená a podporovat koaliční smlouvu i všechny vládní návrhy, které budou v souladu s původní myšlenkou hnutí ANO. My měli program, kterého jsme se chtěli držet. Chápu, že je koaliční smlouva a dohody, ale my jsme například v oblasti ekonomiky vyměnili jiná opatření za EET, a s tím já osobně nemůžu souhlasit,“ vysvětlila Zelienková.

Spekulovalo se také o tom, že z hnutí ANO odchází kvůli tomu, že neúspěšně usilovala o pozici lídra středočeské kandidátky. Tím se ale nakonec stala Jaroslava Jermanová. Zelienková nicméně jasně řekla, že hejtmankou být nechtěla. „Já nevím, co ta práce obnáší. Rozhodně to odmítám,“ řekla a odmítla také to, že má namířeno do poslaneckého klubu TOP 09.

Odlišný názor na EU a migraci

Pravdou ale je, že někteří straničtí kolegové navrhovali vyloučení Zelienkové kvůli jejím názorům na migraci. Těmi se lišila od Andreje Babiše i od svých stranických kolegů. „Jistá odchylka tam byla. Já jsem prosazovala myšlenku, že nemůžeme okopávat Evropskou unii, když jsme její součástí, a nemůžeme neustále rok vést debatu o tom, že nechceme kvóty,“ uvedla.

Zelienková zatím neví, zda její odchod z hnutí ANO bude zároveň odchodem z politiky. „Pro mě je to vše předčasné. Je to těžká práce, nevím, jak se budu cítit na konci volebního období, ale práce pro lidi je pro mě důležitá. Prošla jsem si vážnou nemocí a úplně se mi změnily priority. Vím, že je velice důležité dělat něco pro lidi. Teď ale nevím, jestli budu chtít kandidovat i příště,“ dodala Zelienková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články