Když budeme dostatečně křičet na sociálních sítích, třeba Babiš nezavře všechno

Andrej Babiš objímá marketéra Marka Prchala ve volebním štábu ANO v roce 2017 (ČTK)

Andrej Babiš objímá marketéra Marka Prchala ve volebním štábu ANO v roce 2017 | FOTO: ČTK

Přestože se jednání vlády s opozicí odkládá na pátek, nebo možná až na víkend, už se objevují první zprávy o tom, co premiér připravil. Tedy, co jeho lidé navrhnou opozici výměnou za zvednutou rukou při hlasování o prodloužení nouzového stavu. Podle toho, jak Andrej Babiš vládne, je zde předpoklad, že máme několik desítek hodin na to, abychom upravili jeho názor podle svého.

Politické fungování šéfa hnutí ANO pracuje na principu pokus-omyl. Lakmusovým papírkem, který určuje část názorových pochodů předsedy vlády, jsou sociální sítě. Právě ty dokáží prostřednictvím Marka Prchala otáčet, nebo alespoň poupravovat Babišovy názory. Větší sílu ještě mají demonstrace, které například dokázaly utnout premiérovu podporu Mlátičce Ondráčkovi, ale ty nyní vystřídalo facebookové Vox populi.

Zatím to vypadá, že další nouzový stav nepřinese nic moc nového, tedy kromě toho, že by vláda mohla obyvatele uzamknout do okresů, v nichž bydlí. Rozhodně se ovšem nebude otevírat nic z toho, co doteď muselo zůstat uzavřeno. Zajdeme si tak třeba koupit noviny a cigarety, ale pokud bychom se chtěli nechat ostříhat, máme smůlu.

Zapovězeno je i otevírání škol, a to v jakémkoliv rozsahu. Právě děti jsou, jak se ukázalo, zdatným šiřitelem koronaviru, takže se stále budou muset vzdělávat doma u počítače.

Nesmíme však zapomínat na jednu velmi důležitou věc. Letos budou parlamentní volby a každý Babišův tah je součástí propracované předvolební kampaně. Je tedy nutné zvážit každý podnět, který veřejnost vezme za své a mohl by přihrát nějaké to procento v konečném výsledku voleb. 

Právě nyní tak zřejmě velká část Prchalovy marketingové armády projíždí facebook a zjišťuje, co si lid přeje. Vzhledem k tomu, že schůzka s opozicí proběhne možná až o víkendu, může si premiér dovolit luxus a ještě tak třikrát změnit názor na jakékoliv chystané opatření.

Až bude sedět u jednacího stolu, už bude vědět, co je pro ten moment důležité pro občany, a podle toho bude vyjednávat. Kdo si myslel, že jde o zdraví lidí, je na omylu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]