Když je Zeman tak zdravý, proč odvolává naplánované zahraniční cesty a izoluje Česko?

Fotografie k Zemanovu rozhovoru pro MF DNES (reprofoto MF DNES)

Fotografie k Zemanovu rozhovoru pro MF DNES | FOTO: reprofoto MF DNES

Tato situace se neustále opakuje a už se začíná stávat trapnou. Hrad prohlašuje, v jak skvělé kondici Miloš Zeman je a záhy zruší jeho plánovaný program. Tentokrát na to doplatily tři zahraniční cesty, které měl prezident podniknout. Místo toho bude prý odpočívat. Proč si ovšem hlava státu musí brát oddech, když je v tak skvělém zdravotním stavu? Někdo si zřejmě zase vymýšlí.

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA (ČTK)

Každý, kdo vidí Zemana při jeho vystoupeních, musí uznat, že nesleduje zdravého muže. To je však vzhledem k prezidentově věku pochopitelné a jeden zdravotní problém dokonce hlava státu přiznává. Často zmiňovaná neuropatie, která znesnadňuje Zemanovu chůzi, ovšem rozhodně není důvodem, proč se musí měnit prezidentský program.

Spekulovat o druhu nemoci, která může sužovat nejvýznamnějšího muže v zemi, je nemístné, ale takové je i chování prezidentské hlásné trouby, Jiřího Ovčáčka. Neustálé lhaní a vymýšlení si historek, které mají podporovat Zemanovy nedůstojné výstupy i názorové excesy, urážení novinářů, kteří se ptají na prezidentův zdravotní stav, i kritizování těch, kteří si vůbec dovolí pouze nechválit a neopěvovat, je drzost.

Nové otázky tak vyvolávají nově ohlášené „nenávštěvy“ Miloše Zemana v USA, Maďarsku a Rakousku. U Spojených států se dá uznat, že cesta je delší a pro starého pána nekomfortní, ale obě dvě další země jsou takříkajíc „za rohem“. Přesto se prezident omlouvá, ale nedorazí. Ne, že by to pro Českou republiku byla nějaká škoda a naopak můžeme být rádi, že zase nebude v cizině ostuda, přesto však není jasné, proč tomu tak je. Cesty se přeci standardně neruší, jelikož jsou důležitou součástí zahraniční politiky. Jediné země, kam Zeman jede za jakýchkoli okolností, jsou Rusko a Čína. Když ho náhodou pozvou i západní státy, raději odpočívá.

Libor Rouček (Pavel Hofman)

Současné oficiální stanovisko Hradu je jako vždy nicneříkající. Cesty nejsou zrušeny, ale pouze odloženy, a o tomto faktu se také zatím nikdo moc vyjadřovat nechce. Je zřejmě třeba si nechat zadní vrátka a v momentě, že by byl prezident ve „formě“, návštěvy uskutečnit.

Nyní se však spíš počítá s tím, že Zeman bude podle plánu v létě odpočívat na svém Challengeru a užívat volna. Zdravá hlava státu se však takto nechová. Dělá dobré jméno své zemi a nemyslí v první řadě na to, kdy si dá volno. Vždyť nebýt prapodivného pořadu Jaromíra Soukupa, víme o prezidentovi pouze z tweetů Jiřího Ovčáčka, což sice úplně stačí a hanbu to také dělá dost velkou, ale takového prezidenta země nepotřebuje.

Je tedy více než nutné, aby konečně kancelář prezidenta přestala lhát o Zemanově zdraví a všechny seznámila s jeho neduhy. Před volbami ty naivnější občany hradní parta obalamutit dokázala, ale teď už se to moc nedaří. Budou mít Ovčáček a spol. záchvat upřímnosti, nebo se jednou budeme velmi divit?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]