Když kamarádka zradí kamarádku. Jana Bobošíková kandiduje za Flákance. Co na to Hana Lipovská?

Hana Lipovská a Jana Bobošíková  (ČTK/Vít Šimánek)

Hana Lipovská a Jana Bobošíková | FOTO: ČTK/Vít Šimánek

Buď posvátná numerologie, nebo náhoda zajistily, že se 13. červenec stane pro mnohé Národním dnem prozření. Paní Jana Bobošíková provedla historický comming out. Pomohl jí Flákanec Volný. Oba ten den zveřejnili, že v sobě našli politickou zálibu. Paní Bobošíková již ve svém životě kandidovala například za hnutí NEZÁVISLÍ (do Evropského parlamentu), za KSČM (na prezidentku), na kandidátce Suverenity (do PS), jako hlava hnutí Hlavu vzhůru (také do PS). V letošních podzimních volbách, jak od třináctého tohoto měsíce víme, kandiduje do poslanecké sněmovny v Praze jako lídryně uskupení Volný blok. Jenže co na to Hana Lipovská?

Nelze zpochybňovat, že se to dalo čekat. Ano, pan poslanec Flákanec skutečně nemá mezi svými příznivci nikoho, koho by mohl ukázat na kameru. A už jen sama skutečnost, že k propagaci svého hnutí musí ukazovat sebe samotného, je poměrně kontraproduktivní z hlediska vyvolání sympatie voličů. Jenže když jsem náhodou spatřil demonstraci jeho fanoušků, kteří se pokoušeli flákancovat policejní těžkooděnce u Sněmovní ulice, seznal jsem, že je pan poslanec Flákanec ve srovnání se svými fanoušky ještě inteligentně vypadající fešák s pokročilou kulturou projevu. Takže se mu paní Bobošíková, vzhledná žena se zkušenostmi před kamerou, hodí. 

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Naopak platí totéž – paní Bobošíková už vystřídala takové množství subjektů, za které neúspěšně kandidovala, že by ji málokde chtěli. Ovšem u flákanců ji uvítají. Řadě sympatizantů poslance Volného jistě zaimponuje (a i vzbudí jistou závist) skutečnost, že paní Bobošíková zná všechna písmena abecedy. U některých z demonstrantů, které jsem viděl na Malé Straně, bych to opravdu nečekal. 

Veřejnosti pak toto nadějné politické partnerství přineslo těžko zpochybnitelný důkaz. Snaha Jany Bobošíkové o „demokratičnost a veřejnoprávnost“ České televize, kterou demonstrovala ve svých pořadech na youtube a posléze ji na Radě ČT tlumočila její kamarádka a kolegyně z Institutu svobody a demokracie Hana Lipovská, byly jen prostředkem, jak se znovu pokusit vyšplhat do nějaké funkce. Nikdy jsem se s paní Lipovskou osobně nesetkal. Domnívám se však, že tak vzdělané ženě jako ona, ženě s konzervativními hodnotami, pronajimatel předražených chudinských bytů a extělocvikář Volný prostě nemůže vonět. Ani doslova (tělnatí a upocení muži nejsou leckdy cítit libě), ani metaforicky – svými názory, postoji, a především svou gigantickou hloupostí. 

Program Volného bloku

Pouhým nahlédnutím do programu uskupení Volný blok bez nejmenších pochyb zjistíme, s kým máme tu čest. Uvedu několik příkladů – citace programu kurzívou:

Czexit! Přestaneme platit příspěvky do rozpočtu EU, nebudeme čerpat dotace EU. Nedopustíme vznik No-go zón.

Dovoluji si připomenout, že pan Flákanec Volný pronajímá byty nejchudším Romům v ostravské vyloučené lokalitě Zadní Přívoz. Chápu, že je nad jeho kognitivní potenciál pochopit, že termín no-go zóna pochází z angličtiny a označuje místa, kterým se česky říká vyloučené lokality.

Vystoupíme z NATO. Obnovíme obranyschopnost země. 

Dovoluji si připomenout, že sami zajistit obranyschopnost naší desetimiliónové země bez jaderných zbraní proti jedinému reálnému nepříteli – druhé největší jaderné mocnosti planety, Rusku – prostě nemůžeme. Je to vyloučené.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ústavně zaručíme právo na svobodu rozhodování o vakcinaci, testování a čipování.

V programu Flákanců bohužel nepíšou, zda se pan Volný domnívá, že již byl očipován, a pokud ano, v které hýždi čip má. Anebo zda se očipování bojí a zda věří, že mu násilné očipování hrozí. Také by bylo v programu strany dobré uvést, jestli se s tím léčí a případně jaké mu na to psychiatr dává léky. 

Uvolníme spekulační byty zavedením daně z nemovitosti.

No a tady už končí sranda, protože pan poslanec Volný v programu svého a po něm nazvaného politického subjektu navrhuje, že si zruší živnost. Je opravdu hezké, že chce zavést daň na zbídačelé baráky, které si koupí obchodník s bídou a pronajímá je draze nejchudším, aby pak v nájmech za tyto byty inkasoval peníze, které ti nejchudší dostanou z našich daní od státu jako příspěvek na bydlení. Ano, je to absolutně nemorální, takhle kupčit s bídou. Ano, stát by to měl zatrhnout. Ale skutečně si pan poslanec Volný při psaní tohoto programového bodu své strany neuvědomil, že navrhuje zdanit sebe sama? 

Integrita Jany a proměna Hany

Paní Jana Bobošíková již v minulosti prokázala vysokou vnitřní integritu svých názorů a postojů. Už výčet subjektů, za které kandidovala, je velmi výmluvný. A platí to i přesto, že onen po sítích putující mem, že bude kandidovat na papeže, byl jen anekdotou. Nyní to potvrzuje znovu, a mnohem dynamičtěji. Dříve potřebovala ke změně své politické náklonnosti – od Suverenity ke komunistům – roky. Nyní jí stačí měsíce. Celé letošní jaro zmiňovala ve svých pořadech hoax, že Pirátská strana chce zásadně navýšit daně z komerčních nemovitostí. Opakovala to dokola, přestože jak z materiálů Pirátské strany, tak z řady médií musela vědět, že jde o profesionálně vyrobenou dezinformaci, konkrétně o padělané „vnitřní materiály“ Pirátské strany. Ještě v dubnu se jeden z jejích pořadů jmenoval „Piráti: pionýři Evropy. Masivní zvýšení daní.“ Kritizovala v něm Piráty, že chtějí zvýšit daně z nemovitostí. Nyní kandiduje ona sama za subjekt, který chce zvýšit daně z komerčních nemovitostí.

FORUM 24 (archiv)

Vedle toho ale došlo k mimořádně pozitivní události. Opakovaně jsem mazal ze svého facebooku poznámky mužů na téma vzhledu slečny Lipovské, ale ženské připomínky na toto téma jsem tu nechával. Ženy mezi sebou můžou. A tyto ženy nehodnotily ani vzhled, ani míru péče o sebe samu u slečny Lipovské nijak lichotivě. A pak, najednou, jako by došlo k opačné proměně než v Kafkovi. Najednou se na facebooku Hany Lipovské objevila fotka velmi krásné, udržované a elegantní ženy, které to opravdu sluší. Je to Hana Lipovská a na rozdíl od minulosti přestala po ohláškách politického partnerství Bobošíková – Volný posty Jany Bobošíkové, jež dříve tlumočila se strojovou pravidelností, sdílet. 

Krásné a elegantní ženy mívají více sebevědomí, tudíž méně předsudků. Jasněji si proto uvědomují realitu. Takže je jen otázkou času, kdy si slečna Lipovská uvědomí, jak to vlastně celou dobu s jejím členstvím v Radě ČT a přátelstvím s paní Bobošíkovou bylo. Že všechny ty „velké ideály“, které opakovala po své kolegyni a kamarádce Bobošíkové ve snaze o očistu České televize od špatného hospodaření, byly jen tyátr. Účelová póza. A že jejich vztah nebyl přátelský ani kolegiální. 

Ona totiž Jana Bobošíková svou kandidaturou za Flákance všechny ty pravicové ideály hayekovského kapitalismu zahodila a začala kopat za protistranu. Obchod s bídou a žvanění o čipech nejsou ideály hayekovského kapitalismu volné soutěže. Peníze, které vydělává pan Volný na chudácích, peníze z činží, na které doplácí stát, jsou peníze čistě levicové. Peníze Flákancem amorálně vytahané ze státních prostředků. Z kapes daňových poplatníků. Tedy přesně to, proti čemu šla slečna Lipovská do Rady ČT bojovat. Doufám, že si to uvědomí maximálně v řádu týdnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]