Číňané nejsou na demokracii připraveni stejně jako Rusové, řekl v rozhovoru pro exilovou stanici Echo bývalý předseda vlády Litevské republiky Andrius Kubilius. Když ji ale mohou mít Mongolové a Číňané na Tchaj-wanu, je možná i v Ruské federaci, dodal k často se objevujícím argumentům, že vzhledem k historii této země je demokratický režim v dohledné době nepravděpodobný.
V rozhovoru zveřejněném na stránkách exilové stanice Echo polemizuje Kubilius s tvrzením, že některé národy nejsou schopny demokracie a že problém Ruska je v tom, že zdědilo mnoho z tatarsko-mongolského jha. Vliv z doby mongolské nadvlády podle skeptiků stále trvá, takže Rusko nemá schopnosti pro demokracii a ta v Rusku nikdy nebude.
Rusové nejsou na demokracii připraveni
„Moje odpověď je velmi jednoduchá. Několik příkladů: totéž Mongolsko, které je jako vlast mongolsko-tatarského národa ve středověku, je dnes demokracií a podle různých mezinárodních parametrů se jako demokracie docela úspěšně rozvíjí,“ řekl v rozhovoru nynější europoslanec a bývalý premiér Litvy.
„Druhý příklad. Mnoho lidí říká, že v Číně není demokracie nikdy možná. Tamní filozofií je konfucianismus. Číňané nejsou na demokracii připraveni stejně jako Rusové. Podívejte se ale na zemi, jako je Tchaj-wan vedle pevninské Číny, kde žijí Číňané a která velmi úspěšně žije v demokracii. Dělají, co je třeba,“ dodal Kubilius.
Názor, že Rusko je předurčeno k nedemokracii, je podle něj historický determinismus, a nikoli silný argument. Říká, že právě takový přístup je velmi potřebný a užitečný pro Putina. Putin se celou dobu snažil dokázat Západu, že Rusko nikdy nebude demokracií, že Rusko je nějaký zvláštní případ, „zvláštní země, divoká, východní a demokracie nikdy nebyla Rusku vlastní“. Dnes se ruské úřady chovají autoritářsky a snaží se této představě vyhovět. Mohou například likvidovat opozici a Západu dávat najevo, že se nemá starat o budoucnost Ruska. V některých západních zemích pak politici ztratili víru v možnost demokracie v Rusku, což Putinovi vyhovuje. Takové země potom přemýšlejí, jak se přizpůsobit Putinovu režimu a udržovat dialog navzdory tomu, co režim v Rusku dělá.
Boj za demokracii nebyl jednoduchý ani v Litvě
Andrius Kubilius připomíná, že boj za demokracii nebyl jednoduchý ani v Litvě. Tam se bojovalo za svobodu už za Stalina, který pobaltské státy anektoval a takzvaní Lesní bratři bojovali se zbraní v ruce, existovali i disidenti a objevovaly se i malé demonstrace.
„Ale už za Brežněva nebyl v Litvě tak velký odpor. Teprve v období perestrojky začaly v Litvě velké demonstrace za nezávislost a demokracii. Jinými slovy, když se lidé přesvědčili, že je za demonstrace nikdo nepošle do vězení nebo do nějakého blázince. Pak jsme se všichni stali statečnými. Ano, to vyžadovalo občanskou odvahu, ale podmínky pro tuto odvahu vytvořila perestrojka. Ale když už v Rusku není perestrojka, ale doba totalitního Putinova režimu, který vás stíhá a dává vám osm let vězení za pouhý tweet nebo příspěvek na facebooku, je to něco úplně jiného. Je to ještě horší než za Brežněva,“ připomněl politik v rozhovoru historické souvislosti.
Nechce ruským demokratům dávat nějaké pokyny a obviňovat je ze zbabělosti, protože ve stejné situaci by málokdo měl velkou odvahu bojovat proti takovému režimu a vystupovat s protesty nebo bojovat nějakým jiným způsobem.
„Myslím, že ruská opozice má silné vůdce a nakonec, jak tomu bývá vždycky, až Rusko prohraje válku proti Ukrajině podporované celým Západem, přijdou změny, které vyzdvihnou zcela nové lidi,“ okomentoval europoslanec na závěr.