Když my jsme byli Rus, místo Moskvy byla bažina, vzkázal Putinovi starosta Kyjeva Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko (European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko | FOTO: European People's Party / Wikimedia Commons/ CC BY 2.0

Reakce na projev Vladimira Putina, v němž ruský prezident zpochybnil právo Ukrajiny na samostatnost, zaznívají z celého světa. Jedna přišla také přímo z Kyjeva, od místního starosty a bývalé boxerské hvězdy Vitalije Klička. Ten ve svém videovzkazu zdůraznil, že Putinovy imperiální ambice musí být zastaveny, zároveň ruskému prezidentovi připomněl část dějin Ukrajiny. 

„Chci apelovat na občany Kyjeva, na všechny obyvatele Ukrajiny. Z toho, co předvádí ruští představitelé, je jasné, že nám Rusko vlastně vyhlásilo válku,“ řekl starosta ukrajinského hlavního města. „Vládce Ruska cynicky a nepřijatelně zpochybnil existenci ukrajinského státu i národa,“ pokračoval Kličko.

Poté se rozhodl, že podobně jako Putin ve svém pondělním projevu připomene některá fakta z minulosti. „Rusko byl Kyjev, a ten byl majestátním městem. Už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si ani nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva,“ zmínil starosta Kyjevskou Rus, která byla v období mezi 9.-11. stoletím nejstarším státem ve slovanské východní Evropě.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

„Takže se s tím smiřte. Konečně pochopte, že jsme si jako Ukrajina zvolili vlastní cestu a vlastní budoucnost. Tou není ruská říše, ale společenství demokratických zemí,“ vzkázal Kličko Putinovi s tím, že kvůli tomu již osm let musí odrážet ruskou agresi. „Nebojíme se a budeme dál bojovat. Putin, který zavrhnul diplomatické snahy o překonání krize, se nezastaví,“ říká bývalý boxer a upozorňuje západní země, aby si uvědomily, s kým mají tu čest. „Není čas na slova. Tahle plíživá okupace, krveprolití, provokace a lži, imperiální ambice musí být zastaveny,“ dodal.

Putinova chuť podle něj poroste a nezastaví se na Ukrajině. „Věříme našim vojákům, budujeme územní obranu, jsme sjednocení tváří v tvář hrozbě. Bez ohledu na politické názory, sympatie nebo emoce. Jsem hrdý na občany Kyjeva a na Ukrajince, kteří nepropadli panice a jsou připravení bránit svou zemi a svobodu,“ řekl ve svém videu Kličko s tím, že věří v nezdolného ducha Ukrajinců.

Není to poprvé, co se kyjevský starosta ostře vyjádřil k možné ruské okupaci. Před časem potvrdil, že se společně s několika lidmi, včetně svého bratra Vladimira, aktivně připravuje na možnou válku. „Chodím na střelnici, takže jsem schopen použít téměř jakoukoliv zbraň,“ řekl Vitalij Kličko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články