Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové žije v době, kdy je oslabována důvěra veřejnosti ve stát. Pokud se nepodaří tuto situaci zvrátit, je důvod se obávat o podobu demokracie a další vývoj společnosti, prohlásila dnes Čaputová před poslanci sněmovny, před kterými vystoupila se zprávou o stavu země. Menšinový kabinet premiéra Eduarda Hegera vybídla ke změně stylu vládnutí nebo k vypsání nových parlamentních voleb.
Upozornila na dopady zdražování a podle ní prvotní nedostatečnou pomoc státu v této záležitosti. „Pokud demokracii nebudeme chránit, může se nám stát, že budeme poslední generací, která ji zažije,“ řekla prezidentka.

Nový Týdeník FORUM: Generál Petr Pavel otevřeně o své minulosti
číst článek »Čaputová kritizovala vládní koalici za způsob, jakým vládne. „Vláda má objektivně kvůli krizím těžkou situaci. Za nebezpečné ovšem považuji, že mnoho z nich vede způsobem, který do posledních okamžiků dělá z krize drama. Takto to dále na Slovensku nemůže jít, aniž byly zničené zbytky důvěry veřejnosti a soudržnosti naší společnosti,“ řekla prezidentka.
Dodala, že když vláda tento vývoj nedokáže zvrátit, hrozí zemí vážná krize demokracie. V takovém případě bude podle ní lepší umožnit občanům nově vybrat volené zástupce. Vládu současně ocenila za některé schválené či zahájené reformy.
Slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co kvůli napjatým vztahům s ministrem financí a šéfem nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igorem Matovičem letos v září odešli ministři za liberální stranu Svoboda a Solidarita.
Čaputová ve své už třetí zprávě o stavu země varovala, že na Slovensku roste počet lidí, kteří čelí riziku chudoby. Podle ní za začátku pomoc v porovnání s okolními zeměmi přicházela pozdě a v relativně nižších částkách. Dodala, že mnoho těch, kdo kvůli zdražování nejvíce strádají, nedostává pomoc v potřebné míře.
„Pokud se společnost chudá, tak je nesoudržná a frustrovaná. Roste v ní nespokojenost a zvyšuje se sociální napětí, co nakonec může vyústit v destabilizaci a postupnou radikalizaci společnosti,“ uvedla Čaputová.

Rozšířené vydání knihy Pavla Šafra Češi mezi pravdou a lží je tady. Navíc s kapitolami o Babišovi i Rusku
číst článek »Podle ní Slovensko čelí hybridní válce, jejímž cílem je oslabit slovenské instituce, podkopat důvěru v demokracii a dostat zemi znovu pod ruskou sféru vlivu. Moskvu Čaputová kritizovala za rozpoutání války na Ukrajině. Případně nastolený mír podle ní vydrží jen v případě, že bude respektována suverenita a územní celistvost států a také jejich právo vybrat si vlastní směřování.
Kritizovala také opoziční sociální demokraty (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, že podle ní vystupují současně v pozicích advokátů, svědků i obviněných a své vlastní obavy označují za ohrožení demokracie. Čaputová v projevu také připomněla, že se soudy začaly zabývat případy, kdy v minulosti řada veřejných činitelů zneužívala své funkce a páchala trestnou činnost.
Slovenská policie po volbách v roce 2020 obvinila v různých kauzách několika desítek někdejších vysokých úředníků, představitelů institucí či justice z doby vládnutí Ficovy strany.