Když netrolíte, nemůžete být v SPD. ČT přinesla důkazy organizování „trollí“ farmy

Eric Drooker

Pokud jste někdy zabrousili do diskusí pod internetovými články, museli jste si všimnout záplavy urážek a vulgarit. Člověk si často klade otázku, kdo a proč to vlastně píše.

Dílčí odpověď nabízejí nahrávky, kterou Česká televize získala ze schůze dnes už rozpuštěné moravskoslezské SPD. Z nahrávek uveřejněných v pořadu Reportéři ČT se dozvídáme, že zdejší vedení úkolovalo členy, aby do těchto diskusí přispívali. Že by taková taktika vycházela z nařízení celostátního vedení strany, její místopředseda Radim Fiala v pořadu odmítl. Celá reportáž vznikla díky práci novinářky Deníku Referendum Petry Dvořákové, která strávila odvážně několik měsíců inkognito, mezi lidmi z takzvané vlastenecké scény, tedy i mezi příznivci a členy SPD. Své svědectví v reportáži zveřejnila i bývalá členka SPD Jana Štablová.

Reportéři ČT získali zvukové záznamy schůzek moravskoslezské buňky SPD, které ukazují, jak to uvnitř hnutí chodilo. „Muselo přispívat na Novinkách a Parlamentních listech a různých jiných serverech a vždy samozřejmě tak, aby se hájily zájmy SPD,“ vzpomíná Jana Štablová na dobu členství v SPD. Česká televize ve svém pořadu upřesňuje, že Volného krajské vedení vyžadovalo po členech a čekatelích na členství, aby se aktivně zapojovali do diskusí na internetu, zvláště na Parlamentních listech a Novinkách. Právě tato dvě diskusní fóra jsou proslulá vulgárními, rasistickými, islamofobními a všelijak bizarními příspěvky. „Ti lidé, kteří se pohybují v tomto hnutí, věří, velmi často, skoro bych řekla že většinou, různým konspiračním teoriím, tomu, že vlastně všechno, co se dnes děje, tak je dopředu naplánované, je to vlastně součást nějakého velkého plánu na zničení bílé rasy, na zničení Evropy,“ zdůrazňuje novinářka Deníku referendum Petra Dvořáková.

Celá reportáž má ještě jeden zajímavý aspekt. Lubomír Volný tvrdil, že odešel z SPD kvůli přijetí Milana Kuchára zpět do řad SPD. Ten to však odmítá. „Já jsem byl v Hnutí SPD do listopadu roku 2017 a pak jsem byl za svůj příspěvek vyloučen. Ta fotka byla určitě úlet, takže všem, kterých se to dotklo, se vlastně omlouvám. K dnešnímu dni však nejsem ani čekatel, ani člen hnutí SPD. Jsem pyšný, že jsem měl být ten hlavní důvod, že pan Volný odešel z SPD,“ řekl v reportáži Milan Kuchár.

Na reportáž se můžete podívat zde.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]