Když ruský voják přijde o nohu, ani protézu mu neseženou. A pak že své prý nikdy neopouštějí

Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Civilizační tažení za pravé hodnoty „ruského světa“ se potýká s jistými potížemi. Ruská vojska nedošla tak daleko, jak se myslelo, a ještě navíc se nového ruského světa mnozí z nich nedožijí, protože padli. Pak jsou tu ještě ti, kteří jsou doživotně zmrzačení. Rusko ale neumí v potřebném množství vyrobit nejen tanky, ale ani umělé nohy.

Teď jsme se z ruského webu Prospekt Mira dozvěděli, že v Krasnojarském kraji mají zmocněnce pro lidská práva, který se jmenuje Mark Denisov. Na co je třeba v Rusku nějaký zmocněnec pro lidská práva, když tam celkem žádná nejsou a hned tak nebudou, není jasné. Leda že by chtěl ten činovník za nějaká bojovat, což by ale nejspíš v některých případech nedělal dlouho. Funkce je nicméně obsazena a pan Denisov teď sdělil, že region potřebuje nějak zařídit vlastní výrobu moderních protéz, když je zrovna válka, tedy speciální vojenská operace.

(FORUM 24)

Jednu takovou dílnu tam měli, říká, ale tu zavřeli asi před rokem. Teď by se hodila, protože nejčastějším zraněním, které ruští vojáci na Ukrajině utrpí, je zranění od výbušné miny s následkem ztráty končetiny. Teď se takoví lidé vracejí domů a činovník vznáší dotazy, jestli nešťastníky poslat do jiných regionů, kde jsou ještě nějaké protézy k dispozici.

V rozhovoru pro časopis Prospekt Denisov navíc řekl, že ani ta dílna na protézy, kterou před rokem zrušili, stejně neprodukovala nic kvalitního, protézy byly na úrovni 70. let. „Potřebujeme moderní výrobu, musíme se do toho pustit hned naplno. A nejen nějaké pahýlové chrániče, ale dobré protézy – aby něco vydržely. Už teď ke mně chodí mladí lidé, kteří musí dál žít, pracovat a zakládat rodiny.“

Poslední věta má v sobě celou tu černou ironii. Mladí lidé bez nohy za ním „chodí“. Jinak, co si budeme namlouvat, zákonitosti „partnerského trhu“ jsou kruté a zakládání rodiny nebude zřejmě pro zmrzačené muže zrovna snadné. Jistě dostali nějakou medaili, ale není jasné, jestli to bude působit na ruské nevěsty dostatečně sexy. Jedině snad, že mladých mužů v Rusku teď kvůli úmrtím na bojišti poněkud ubylo a statisíce dalších prchly do ciziny, aby nedopadly stejně. Muži budou nejspíš o něco nedostupnější. Fanatičtí vlastenci, kteří sami na frontu nespěchají, ovšem dezertéry označují za zrádce, ale pořád lepší být zrádce a pokračovat ve své ajťácké práci než se nechat žrát červy nebo shánět nějakou protézu.

Italská princezna Vittoria Alliata di Villafranca (Lionelferracutinovara / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Osudy válečných veteránů v Sovětském svazu a pak v Rusku nestály nikdy za moc. Stát nedokázal vytvořit podmínky srovnatelné s civilizovanými zeměmi nikdy a pro nikoho, kromě úzké vrstvy lidí nahoře. Veteráni z druhé světové války sice mohli předběhnout ve frontě, ale co je to platné, když předběhnete a zjistíte, že v obchodě stejně nic moc není. Pak přišla afghánská válka a dvě čečenské války. Byly naprosto zbytečné a život nezlepšily nikomu a teď se to opakuje. Výsledkem jsou lidé zmrzačení fyzicky a trpící traumaty.

Loni v dubnu Vladimir Putin nařídil, aby veteráni Velké vlastenecké války dostali každý 10 tisíc rublů, což znamená asi tři tisíce českých korun. Výplaty se měly týkat veteránů z takzvaných separatistických republik na východě Ukrajiny u 77. výročí vítězství. To se to vyplácí almužna, když už teď lidí, kterých se to týká, moc nežije.

Putin a jeho klika zničili lidem přítomnost i budoucnost. Anticivilizace v nejčistší špinavé podobě. A šílenství stále pokračuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články