Když se ambasáda změní na stanové městečko. Před 30 lety utíkali východní Němci na západ

Československé dokumentační středisko

Až patnáct tisíc lidí. Právě tolik obyvatel východního Německa uteklo ze své země na západ přes ambasádu Spolkové republiky Německo v Praze na konci srpna a později na podzim 1989. Davy uprchlíků se na velvyslanectví dostali, podařilo se jim opustit zemi a chvíli to dokonce vypadalo, že na místě způsobí humanitární katastrofu.

Takové množství lidí samozřejmě neodchází jen tak. Akci zapříčinily události v Maďarsku, kde byly zrušeny přísně střežené hranice s Rakouskem. Právě do Maďarska tedy východní Němci zamířili nejdříve a některým se podařilo dostat se na ambasádu v Budapešti, později ve Varšavě a právě také v Praze.

Vše začalo 19. srpna 1989, kdy na pražské ambasádě SRN byla více než stovka lidí, rychle ale přibývali další. Bydleli v budově, v přilehlé oranžerii a na místě poté vzniklo stanové městečko. Když byla budova uzavřena, další východní Němci přelézali plot.

Na jednáních, kterých se zúčastnil i sovětský ministr Eduard Ševarnadze, bylo rozhodnuto, že lidem bude umožněn odjezd. Přijely soupravy východoněmeckých drah a odvezly občany na západ – za svobodou.

Nebyl to ale poslední odjezd. Vzhledem k úspěchu akce se na ambasádu lidé uchylovali dál. Npříklad 3. října bylo na místě až pět tisíc lidí, o den později byli opět odváženi do SRN. Podle ČTK byla později zavedena vízová povinnost, za pár dní ale byla zrušena a tak se i v listopadu dostali další východní Němci z Československa na svobodu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner